0

فرنچ پرس از فراگیرترین و توانا ترین قهوه سازها در جهان است. می خواهیم ببینیم از کجا آمده؟ چطور کار می کند؟ و چگونه تهیه اش کنیم و از آن نگهداری کنیم


فرنچ پرس یکی از پرکاربردترین دستگاه های قهوه ساز در تمام جهان است. ویژگی جالب فرنچ پرس این است که با وجود سادگی اش، قهوه های بی نظیری می سازد. البته باید به نکات دم کردن قهوه با آن دقت داشت. درمورد طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس بیشتر بخوانید. سرگذشت فرنچ پرس بر خلاف نامش فقط محدود به فرانسه نیست و ایتالیایی ها نقش بسیاری در به وجود آمدن این وسیله داشته اند. نام «فرنچ پرس» البته عنوانی جهانی نیست و، بیشتر در آمریکای شمالی استفاده می شود. در خود فرانسه به آن “cafetière à piston” می گویند. در بریتانیا "cafetière" نام دارد و در استرالیا و نیوزیلند هم به آن "coffee plunger" می گویند. احتمالا نام های دیگری هم داشته باشد! در ایران البته نام فرنچ پرس شناخته شده و جا افتاده است.

 

فرنچ پرس

 

 

تاریخچه فرنچ پرس

 

 

درمورد اولین ایده مربوط به ساختن دستگاهی که عملکرد آن همچون فرنچ پرس باشد، اطلاع دقیقی وجود ندارد. داستانی وجود دارد مربوط به اوایل قرن نوزده که البته دقیقا نمی توان تاییدش کرد ولی عمومیت یافته و خالی از لطف هم نیست. داستان مربوط به پیرمردی فرانسوی است که هر روز مسیری طولانی را پیاده روی می کرد. او عادت داشت در میانه راه، گوشه ای بنشیند و آتش کوچکی بیفروزد و روی آن برای خودش قهوه ای دم کند. روزی در میانه کارِ دم کردن قهوه، یادش آمد که حواس اش پرت شده و قهوه را به موقع داخل آب نریخته است. قهرمان ما، آب را از روی آتش برمی دارد و می خواهد قهوه را اضافه کند ولی مشکل این است که تفاله قهوه داخل آب پخش خواهد شد. چیزی که اصلا دلچسب نیست. از قضا یک ایتالیایی دست فروش آن جا بوده و داخل بساط اش صفحات فلزی داشته که استفاده خاصی داشته اند. آن ها به کمک هم این فکر را امتحان می کنند که قهوه را داخل همان آب جوش بریزند و با کمک تکه چوبی صفحه فلزی را به داخل ظرف فشار دهند تا ذرات قهوه را به کف ظرف ببرد و از آب جدا کند. انتظار پیرمرد به هرحال این بود که قهوه اش مثل همیشه دلچسب نخواهد شد. ولی نتیجه، بهترین قهوه ای بود که آن دو مرد در زندگی خود تجربه کرده بودند! آن دو نفر تصمیم می گیرند وسیله ای درست کنند که همین کار را انجام دهد و بتوان با آن چنین قهوه ای دم کرد. به این ترتیب کسب و کار کوچکی به راه می افتد. البته کسی از ادامه کار خبر ندارد...

 

 

فرنچ پرس بسیط کالا

 

 

منشا دوگانه ایتالیایی-فرانسوی فرنچ پرس، بخشی از داستان ماست که قطعا درست است. نخستین منبع مستند درمورد طراحی دستگاهی که نسخه اولیه فرنچ پرس امروزی به شمار می رود، به 1852 برمی گردد و متعلق به دو مخترع فرانسوی به نام های هنری اوتتو مِیِر (Henri-Otto Mayer) و ژاک ویکتور دلفراگ (Jacques-Victor Delforge) است که طرح شان از فرنچ پرس اولیه اقی مانده ولی ظاهرا کارکردش به دقت نمونه های امروزی نبوده است.

 

 

فرنچ پرس

 

 

اما، فرنچ پرسی که امروزه می شناسیم توسط دو ایتالیایی به نام های آتیلیو کالیمانی (Attilio Calimani) و جولیو مونته آ (Giulio Moneta) طراحی شد و در آمریکا به ثبت رسید اما موفقیت تجاری آن چندان نبود. فالیرو بوندانینی (Faliero Bondanini) که یک سوییسی بود، در سال 1958 طرح مشابهی را ثبت کرد و توسط یک شرکت فرانسوی به تولید رساند. این بار، موفقیت زیادی به بار آمد و گسترش جهانی یافت. امروزه احتمالا هر شرکت بزرگی که لوازم آشپزخانه تولید می کند، مدل هایی از فرنچ پرس را نیز در دستور کارش داشته یا دارد.

 

 

بیشتر بدانید : آسیاب دستی قهوه

 

 

خرید اینترنتی

 

 

فرنچ پرس چگونه کار می کند؟

 

 

اجزای دستگاه

 

 

بخش اصلی فرنچ پرس، مخزن یا بدنه آن است. اجزای متصل به آن معمولا پایه و نیز دسته هستند که هردو برای ایمنی دستگاه ضروری اند. پایه، مانع انتقال حرارت به محل قرار گرفتن و دسته نیز مانع انتقال حرارت به دست می شود. درب، اهرم و فیلترها نیز گروه دوم اجزا هستند که به همدیگر متصل می شوند.

 

 

اجزای فرنچ پرس

 

 

عملکرد دستگاه

 

 

دم کشیدن قهوه در فرنچ پرس، در اثر غوطه ور شدن ذرات قهوه در آب داغ برای چند دقیقه، اتفاق می افتد. آب و قهوه داخل مخزن قرار می گیرند و پس از چند دقیقه عصاره گیری انجام می شود و قهوه دم می کشد. فیلتر و اهرم، باحرکتی شبیه پیستون داخل سیلندر پایین برده می شوند و در این فرآیند، ذرات قهوه در زیر فیلتر مانده ولی مایع (قهوه دم شده) عبور می کند. در نهایت، قهوه ای بدون تفاله و البته با عطر و طعم قوی بدست می آید. البته راست اش به این سادگی ها هم نیست! کمی دقت و زمان بیشتر نیاز خواهید داشت. در مورد طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس بیشتر بخوانید.

 

 

فرنچ پرز با کیفیت

 

 

انتخاب فرنچ پرس

 

 

اگر دستگاهی که می خرید نامناسب باشد، بدانید که اوقات سختی در پیش رو دارید! البته ممکن است فرنچ پرس ارزان قیمتی پیدا کنید که کیفیت قهوه دم شده با آن خیلی خوب باشد ولی باید در نظر داشته باشید که به احتمال زیاد، چند ماه بعد این عمکرد را نخواهید دید. عملکرد دقیق فرنچ پرس شامل حفظ حرارت در حد نیاز، عملکرد مناسب درب، حرکت مناسب و راحت اهرم و عملکرد دقیق فیلترها است. همچنین، باید از موادی ساخته شده باشد که در طعم قهوه تغییری ایجاد نکنند و نیز به راحتی قابل شستشو باشد. شاید، هنگام خرید بتوانید حرکت اهرم را چک کنید و حتی در دو دستگاه مختلف مقایسه نمایید. ولی تشخیص عملکرد مناسب فیلترها یا درب و... به این سادگی نخواهد بود. بهتر است در این موارد به برندهای شناخته شده تر اعتماد کنید و یا از فروشگاه مورد اعتماد خرید کنید. برای مقایسه کالاهای مختلف، حتما از فروشنده راهنمایی بخواهید. همکاران ما در فروشگاه بسیط و همواره آماده هرگونه مشاوره و راهنمایی هستند. از تماس شما خوشحال خواهیم شد.

 

 

انواع مختلف فرنچ پرس

 

 

اندازه: فرنچ پرس ها در ظرفیت های مختلف ساخته می شوند. اندازه های کوچک، با ظرفیت 3 یا 4 فنجان (کاپ) و بزرگ 6 تا 12 کاپ هستند. البته فنجان های کوچک قهوه خوری مدنظر هستند. برای گرفتن نتیجه بهتر، اندازه دستگاه را به مقدار نیاز روزمره خود درنظر بگیرید. اینکه شاید روزی برایتان مهمان بیاید، معیار دقیقی برای یک خرید خوب نیست. اگر در فرنچ پرسِ بزرگ، مقدار کمی قهوه بریزید، حداکثر کیفیت را دریافت نخواهید کرد، چرا که آبِ کم در فضای بزرگ زودتر سرد می شود، سطح بیشتری در تماس با هوا دارد و روند پرس کردن آن نیز به نسبت حجم، سرعت بیشتری خواهد داشت. بنابر این بالاترین کیفیت را دریافت نخواهید کرد.

 

 

سایز فرنچ پرس

 

 

جنس دستگاه: شیشه، عمومیت بیشتری نسبت به سایر مواد دارد. مزیت بزرگ شیشه، شفافیت دستگاه و دیده شدن روند کار است که تسلط بیشتری بر فرآیند را پدید می آورد. درست است که زمان سنجی، نقش زیادی در کار کردن با فرنچ پرس دارد ولی در مراحل مختلف، دیدن فرآیند نیز می تواند به ما کمک کند. شاید، تمیز کردن دستگاه های شیشه ای اندکی راحت تر باشد. مخصوصا اگر، حساسیت خاصی در این زمینه دارید. جنس شیشه و ضخامت آن نیز اهمیت دارد. ممکن است دستگاه های بی کیفیتی ببینید که شیشه بسیار نازکی دارند یا مقاومت شان در برابر حرارت مناسب نیست. بدنه هایی با شیشه نشکن نیز تولید می شوند. فرنچ پرس های فلزی نیز زیبایی خاص خود را دارند. بدنه فلزی دوام بیشتری دارد. در صورت وارد شدن ضربه نیز مقاومت بالاتری خواهد داشت. معمولا، بدنه های فلزی مدت زمان بیشتری حرارت را نگه می دارند. گرچه توصیه ما این است که به محض آماده شدن قهوه، آن را در لیوان، فنجان و یا ظرف دیگری بریزید. زیرا ماندن در معرض تفاله ها، مزه تلخ و نامطبوعی به قهوه خواهد داد که به خاطر عصاره گیری بیش از حد است. اگر فرنچ پرسی مناسب سفر یا حمل و نقل مدام به محل کار، طبیعت گردی و... می خواهید، دستگاه های فلزی انتخاب خوبی هستند. فرنچ پرس های سرامیکی نیز طرفدارانی دارند. ظاهر آن ها جالب توجه است و طرح و رنگ های متنوعی دارند، ولی مزیت خاصی در عملکردشان دیده نشده. البته حرارت را بیشتر نگه می دارند ولی از آن جا که بلافاصله بعد از دم کشیدن قهوه، باید دستگاه را خالی کرد، این ویژگی کارکرد چندانی ندارد. به علاوه، شکننده نیز هستند و بیشتر باید مواظب شان باشید. البته کیفیت قهوه تهیه شده با این ها، قطعا پایین نخواهد بود. فقط نگهداری شان کمی دشوار است و داخل شان نیز طبیعتا دیده نمی شود.

 

 

انوع فرنچ پرس

 

 

فیلتر نیز از جمله اجزایی است که موقع خرید باید به آن دقت کنید. معمولا دو جنس فلز و پلاستیک برای فیلترها استفاده می شوند که البته فیلترهای فلزی عمومیت بسیار بیشتری دارند. فیلترهای پلاستیکی معمولا کم دوام هستند و عملکرد ضعیف تری دارند و زودتر فرسوده می شوند. البته بستگی به جنس پلاستیک هم دارد. فیلتر فلزی، مطمئن تر است ولی اگر می خواهید دستگاهی با فیلتر پلاستیکی بگیرید، حسابی درمورد کیفیت آن برند و کیفیت مواد اولیه اش تحقیق کنید. برخی دستگاه ها لایه های فیلتر بیشتری دارند که می تواند ویژگی کارآمدی باشد گرچه شاید تمیز کردن دستگاه را کمی دشوارتر کند.

 

 

فرنچ پرس اصل

 

 

ممکن است بسته به برند، ویژگی های دیگری را نیز بتوانید در مدل های مختلف ببینید. مثل لایه های بیشتر فیلتر یا بدنه هایی که بخش انتهایی آنها برای تخلیه راحت تر تفاله، پیش از شستشو، قابلیت باز شدن و جداشدن دارند. فرنچ پرس هایی با محفظه ای جداگانه برای تفاله که تمیز کردن آن راحت تر است و... و البته طرح ها و رنگ های بسیار متنوع که همگی بستگی به سلیقه و ترجیح شما دارند.

 

 

نگهداری مناسب از دستگاه فرنچ پرس عمر آن را افزایش خواهد داد و کیفیت قهوه تان را بالا نگاه خواهد داشت.

 

 

فرنچ پرس را چگونه تمیز کنیم

 

 

تمیز کردن فرنچ پرس

 

 

1. مشکل اساسی فرنچ پرس این است که تفاله قهوه، به تمامی داخل آن باقی می ماند. تفاله ای که تا حدی چسبناک است، جدا کردن آن خیلی راحت نیست و در تمیز کردن آن باید دقت کرد. بنابر این، قدم اول خارج کردن تفاله است. دقت داشته باشید که با وجود ساده تر بودن، خالی کردن تفاله داخل سینک ظرفشویی به هیچ وجه فکر خوبی نیست! بهترین راه، تهیه سبد تفاله گیر برای سینک ظرفشویی تان است. کمی آب داخل فرنچ پرس بریزید و بگردانید. سپس محتویات را درون سبد تفاله گیر بریزید. برخی افراد، خارج کردن تفاله ها را با استفاده از دستمال کاغذی یا دستمال حوله ای انجام می دهند. اشکالی هم ندارد ولی آب و سبد راه آسان تر و کاربردی تری به نظری می رسد!

 

 

طرز تمیز کردن فرنچ پرس

 

 

2. قطعات را کاملا از هم باز کنید. اگر از آن هایی هستید که این کار به نظرتان پردردسر می آید، سعی کنید بر این حس غلبه کنید! باید قبول کرد که این بهترین راه است. کافی است یک بار بعد از استفاده، به دقت قطعات را باز و بررسی کنید تا ببینید میزان آلودگی چقدر است و چقدر اهمیت دارد که قطعات از هم باز شوند. متاسفانه، این مرحله قابل چشم پوشی نیست! خبر خوب اما، این است که این کار آن قدرها هم سخت نیست. با دو سه بار امتحان کردن می توانید آن را به سادگی یاد بگیرید و با سرعت زیادی انجامش دهید. البته، منظور ما قطعات متصل بهمِ اهرم و فیلتر است. دسته و پایه آنقدرها فوریت ندارند و حتی ممکن است قابل باز شدن نباشند. اگر هم قابل باز شدن بود، تمیز کردن آن در هر بار استفاده لازم ضروری نیست.

 

 

3. هر قطعه را به دقت تمیز کنید. منظور این نیست که ساعت ها درگیر یک فرنچ پرس تکه تکه باشید و بارها وبارها، چیزها را بشورید. فقط حواس تان باشد که ذرات قهوه جایی باقی نماند. این کار، با سرعت هم قابل انجام است. می توانید از اسفنج نرم و شوینده ملایم استفاده کنید. بهتر است جهت رعایت احتیاط، دستورالعمل های داخل بسته بندی را مطالعه کنید تا اگر مواد خاصی در وسیله شما به کار رفته باشد یا احتیاط خاصی لازم باشد مطلع شوید. در مورد فیلتر دقت کنید. ممکن است لبه های آن برنده باشند یا به اسفنج گیر کنند. همچنین، وارد کردن فشار زیاد بر آن، می تواند فیلتر را از شکل خود خارج کند و به آن آسیب بزند.

 

 

نحوه تمیز کردن فرنچ پرس

 

 

4. منتظر باشید تا قطعات خشک شوند. اگر برای استفاده بعدی عجله داشته باشید، می توانید قطعات را با انواع دستمال نرم، خشک کنید. اگر نیاز فوری به استفاده مجدد پیدا کردید، نیازی به خشک کردن نیست و دوباره می توانید از دستگاه استفاده کنید.

 

 

5. قطعات را مجددا روی هم سوار کنید و ببندید. کار سختی نیست و می توانید به سرعت انجامش دهید.

 

 

حرف آخر

 

 

فرنچ پرس ها با وجود سادگی ساختمان و عملکرد، می توانند قهوه بسیار با کیفیتی بسازند. البته برای گرفتن بهترین نتیجه، لازم است نکاتی رعایت شوند تا نتیجه درست به دست آید. برای مطالعه در مورد طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس، کلیک کنید. تنوع فرنچ پرس های تولید شده بسیار زیاد است و شاید کمی گیج کننده به نظر برسد. در فروشگاه بسیط و سایت بسیط کالا، سعی کرده ایم نمنونه هایی از بهترین محصولات موجود را در دسترس تان قرار دهید. محصولاتی که هم کیفیت بالایی داشته باشند و هم از طراحی زیبا و جذابی برخوردار باشند. در صورت داشتن سوال، همکاران ما شما را راهنمایی خواهند کرد تا دستگاه دلخواه تان را انتخاب کنید. با ما در تماس باشید.

 

 

خرید فرنچ پرس اصل

 


تاریخ: 12:01 - 1401/10/19 | دفعات بازدید: 5622

نظرات


برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

loading بسیط کالا(شعبه آنلاین بسیط)