0

فرنچ پرس یکی از توانا ترین دستگاه های قهوه ساز است که می تواند عطر و طعم دلخواه تان را در اختیارتان بگذارد. روش تهیه قهوه با فرنچ پرس ساده است اما نیاز به دقت و رعایت نکاتی دارد که باهم بررسی خواهیم کرد.

طرز تهیه قهوه با دستگاه فرنچ پرس

فرنچ پرس از پر طرفدارترین دستگاه های قهوه ساز در تمام جهان است. ویژگی جالب فرنچ پرس این است که از مبتدی ها تا حرفه ای ها، از آن ها که گاه به گاهی برای تنوع قهوه می نوشند تا عاشقان پروپاقرص قهوه و از کسانی که وقت چندانی برای صرف کردن روی دم کردن قهوه شان ندارند و زیاد سخت گیری نمی کنند تا افرادی که حاضرند مدت زیادی را با دقت صرف عمل آوری قهوه کنند، همه و همه را جذب کرده است. طراحی و کاربرد این وسیله نسبتا ساده است و نتیجه کارش به طور شگفت انگیزی خوب است. در کنار اینها به خاطر سادگیِ ساختارش، قیمت مناسبی نیز دارد.


چگونگی اختراع و تکمیل فرنچ پرس داستانی دارد که می توانید در اینجا بخوانید. همچنین در مورد انتخاب و تهیه دستگاه متناسب با نیازتان و نیز نگهداری از فرنچ پرس این مطلب را می توانید بخوانید.


سادگی طرح و عملکرد فرنچ پرس ممکن است باعث شود کار با آن را دست کم بگیریم. این اشتباه بزرگی است و باعث خواهد شد کیفیت بالقوه قهوه خود را از دست بدهید! فرنچ پرس ابزار ساده اما قدرتمندی است. اما به شرطی که از آن درست استفاده کنید. البته قبل از استفاده از آن، مورد مهم تری نیز وجود دارد. اینکه قهوه خود را چگونه تهیه می کنید و از چه قهوه ای استفاده می کنید.


فرنچ پرس بسیط


قهوه مناسب برای فرنچ پرس


دقت به درجه آسیاب پودر قهوه اهمیت فراوانی دارد و تاثیر مستقیمی بر کیفیت و طعم قهوه خواهد گذاشت. حتی اگر بهترین دانه قهوه را داشته باشید، آسیاب نا متناسب می تواند شما را از قهوه ای خوش طعم محروم کند. در مورد فرنچ پرس، اگر ذرات خیلی ریز باشند، کم یا زیاد از فیلتر دستگاه عبور می کنند و بعد از فشردن اهرم نیز در قهوه غوطه ور باقی می مانند. این مسئله علاوه بر ایجاد بافت نامطلوب، روی طعم نیز اثر بدی دارد، چرا که عصاره گیری به طور کنترل نشده ادامه می یابد و طعم تفاله نیز به ترکیب اضافه می شود. قهوه خیلی ریز باعث مسدود شدن نسبی فیلتر نیز می شود. همچنین، ریز بودن ذرات، سطح تماس با آب را افزایش می دهد و باعث می شود تا عصاره گیری بیش از حد اتفاق بیفتد و طعم قهوه آسیب ببیند. اگر درشتی ذرات بیش از اندازه باشد، سطح تماس با آب کاهش می یابد و عصاره گیری ناقص اتفاق می افتد. درجه مناسب برای آسیاب قهوه مورد استفاده در فرنچ پرس، مابین متوسط و درشت است.  شاید در نظر گرفتن سطح 8 از یک مقیاس 10 تایی بد نباشد. در این مورد می توانید با فروشگاه خود در مورد میزان مطلوب آسیاب مشورت کنید. همکاران ما آماده هرگونه راهنمایی و مشورت در این زمینه هستند.


فرنچ پرس


همانند سایر روش ها و ابزارهای ساخت قهوه، اینجا نیز باید در نظر داشت که بهترین و با کیفیت ترین راه دسترسی به پودر قهوه این است که دانه تازه رُست شده را تهیه کنید و قبل از هربار مصرف، خودتان آسیاب نمایید. تازه ترین و با کیفیت ترین قهوه را در این حالت خواهید داشت. تازگی دانه ها، اینکه از دانه های سبز با کیفیت تهیه شده باشند و درجه رُست مناسب بسیار مهم است. از فروشگاه تان در این مورد راهنمایی بخواهید. اگر قهوه آسیاب شده می خرید، باید از کیفیت دانه های آسیاب شده مطمئن باشید. اهمیت کیفیت دانه قهوه یا دانه آسیاب شده به اندازه فرآیند دم کردن قهوه اهمیت دارد. فروشگاه بسیط بهترین دانه های سبز را از برترین مزرعه های جهان تهیه می کند. دانه ها با دقت بسیار و در شرایط کنترل شده نگهداری می شوند. رُست دانه ها صرفا روزانه بوده و آسیاب نیز با استفاده از دانه تازه رُست شده انجام می شود. می توانید به راحتی قهوه تازه، خاص و با کیفیت را از بسیط کالا تهیه کنید.


خرید آسیاب مناسب فرنچ پرس، از فروشگاه اینترنتی بسیط کالا


فرنچ پرس


دم کردن قهوه با فرنچ پرس


مراحل زیر را دنبال کنید:


1.آب جوش آماده کنید. دمای مناسب آب برای فرنچ پرس، 94 تا96 درجه سانتی گراد است. پس نباید آب جوش را مستقیما داخل فرنچ پرس بریزیم. اگر دماسنج دارید، از آن استفاده کنید. با چند بار استفاده، زمان بندی کار دست تان می آید و دیگر نیازی به آن نخواهید داشت. اگر ندارید، پس از اینکه آب جوش آمد، آن را از روی حرارت بردارید و حدود یک دقیقه صبر کنید. دمای آب احتمالا حوالی 96 درجه خواهد بود.


2.مخزن فرنچ پرس را با آب داغ گرم کنید. اگر بدنه دستگاه گرم نباشد، مقداری از حرارت قهوه درحال دم شدن صرف گرم کردن بدنه خواهد شد و کیفیت دم کشیدن، افت خواهد کرد. تقریبا مثل این می شود که آب مورد استفاده به اندازه کافی گرم نشده باشد. مرحله ساده ای است ولی تاثیر زیادی دارد و نباید از آن غافل شد. برای این کار، کافی است مقداری آب جوش درون فرنچ پرس بریزید و بگردانید. درواقع باید آن را بصورت دورانی حرکت دهید تا آب با همه جای بدنه تماس پیدا کند. توجه داشته باشید که این کار را درست قبل از شروع دم کردن قهوه انجام دهید. علاوه بر فرنچ پرس، می توانید لیوان یا فنجان خود را نیز به همین روش گرم کنید.


دم کردن قهوه با فرنچ پرس


3.میزان قهوه مورد نیاز را آماده کنید. معمولا در مورد فرنچ پرس، نسب آب به قهوه حدود 1 به 15 در نظر گرفته می شود. 1 گرم قهوه با 15 گرم آب که تقریبا معادل سه قاشق چای خوری قهوه به ازای یک فنجان متوسط است. اگر ترازو دارید بهتر است از آن استفاده کنید. با چند بار استفاده، نسبت ها دست تان خواهد آمد.


طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس


4.قهوه و سپس آب داغ را به میزان دقیق اش نسبت به قهوه استفاده شده، اضافه کنید. بهتر است آب را به آرامی و به شکل دورانی روی قهوه بریزید.


استفاده از فرنچ پرس


5.درب فرنچ پرس را روی آن قرار دهید ولی اهرم را فشار ندهید. تا انجام کامل عصاره گیری در حد مطلوب، باید صبر کنید. بهتر است از لحظه گذاشتن درب زمان بگیرید. 3 الی 4 دقیقه زمان نیاز خواهید داشت. از زمان سنج تلفن همراه نیز می توانید استفاده کنید.


استتفاده از فرنچ پرس


6. در پایانِ زمانی که گرفته اید، اهرم را به آرامی رو به پایین و تا انتها فشار دهید. اکنون، تفاله کاملا گرفته شده است و قهوه شما آماده است.


فرنچ برای دم کردن قهوه


7. بدون اتلاف وقت، فرنچ پرس را تخلیه کنید. باقی ماندن قهوه درون دستگاه، به معنی تماس با تفاله و ادامه روند عصاره گیری است. ولی از آن جایی که عصاره گیریِ مطلوب به پایان رسیده است، ادامه روند باعث خواهد شد طعم های نا مطلوب به قهوه شما اضافه شود که به آن عصاره گیری بیش از حد یا over-extraction می گویند.


فرنچ پرس


نکات استفاده از فرنچ پرس
  • • نسبت مناسب آب و قهوه در حقیقت بستگی زیادی به نوع قهوه، درجه رُست و ذائقه و سلیقه شما دارد. برای بار اول از نسبت پیشنهادی 1 به 15 استفاده کنید، اگر نتیجه خیلی ملایم بود، در دفعات بعدی مقدار قهوه را بیشتر کنید و برعکس.
  • • زمان مورد نیاز برای دم کشیدن نیز تا حدودی قابلیت انعطاف دارد ولی معمولا کمتر از 3 دقیقه و بیشتر از 4 دقیقه نیست. به طور کلی هرچه بیشتر صبر کنید، قهوه شما احتمالا تلخ تر و دارای عطر و بوی تند تری خواهد شد. هرچه زودتر به فرآیند خاتمه دهید، عطر و طعم قهوه شما ملایم تر و سبک تر خواهد بود. البته این کم و زیاد شدن، مشابه تاثیری نیست که کم و زیاد شدن نسبت آب و قهوه دارد.
  • • تاثیر زمان بیشتر برای دم کشیدن و افزایش نسبت قهوه به آب مشابه نیست.در مورد زمان، بیشتر صبر کردن عمق بیشتری به عطر و مزه می دهد. اگر قهوه شما حالت آبکی پیدا کرده، قوام کافی ندارد، طعم اش گم و ناپیدا است و نیز بافت اش به آب نزدیک است، نسبت قهوه را افزایش دهید. اگر اینگونه نیست ولی عطر و طعم اش به اندازه نیست، عمق ندارد یا به اندازه کافی نزدیک به طعم آشنای قهوه نیست، زمان بیشتری بدهید و به 4 دقیقه نزدیک شوید. البته این ها در حالتی است که به نوع قهوه خود چه از نظر کیفیت، چه از نظر نزدیک بودن نوع آن به ذائقه خودتان مطمئن هستید.  • دم نوش با فرنچ پرس


  • • هنگام فشردن پیستون، اگر با مقاومت بیش از حدی روبرو شوید و سخت پایین برود، به معنای این است که احتمالا درجه آسیاب مناسب نیست و منافذ فیلتر گرفته شده یعنی ریز تر از حد مورد نیاز است. اگر بیش از حد راحت و بدون مقاومت پایین رفت، یعنی احتمالا ذرات قهوه بیش از حد درشت هستند.
  • • بهتر است دستگاه بلافاصله پس از مصرف، شسته شود. درمورد شستشو و نگهداری فرنچ پرس بیشتر بخوانید.
• همیشه بهترین حالت این است که کل ظرفیت فرنچ پرس را به کار ببرید. بهترین قهوه را در این صورت خواهید داشت. اگر کمتر از ظرفیت دستگاه قهوه دم می کنید، برخی از متخصصان توصیه می کنند که مقداری بیش از مصرف خود قهوه دم کنید. مثلا به ازای دو تا سه فنجان، نیم فنجان اضافی درون فرنچ پرس داشته باشید. با این کار، ذرات معلق بیشتری درون آن مقدار اضافی ته نشین خواهند شد و مایع یکدست تری خواهید داشت. این کار به غنی تر شدن طعم و عطر قهوه نیز کمک می کند.


• اصولا مدت زمان دم کشیدن با میزان آسیاب شدن نسبت عکس دارد. هرچه ذرات درشت تر، زمان دم کشیدن کوتاه تر و برعکس.


فرنچ پرس اصل


سایر استفاده های فرنچ پرس


در حقیقت از فرنچ پرس می توان برای ساختن طیف متنوعی از نوشیدنی ها استفاده کرد. این دستگاه برای فرآوری انواع آیس کافی بسیار مناسب است. همچنین کاپوچینو و کافه لاته نیز می توانند با کمک فرنچ پرس آماده شوند. فرنچ پرس هم برای ساختن پایه اسپرسو مورد نیاز این نوشیدنی ها کاربرد دارد و هم برای درست کردن کف شیر یا فوم.


در مورد روش های درست کردن کاپوچینو در خانه بیشتر بخوانید.


فرنچ پرس استفاده گسترده ای در درست کردن چای و انواع دمنوش ها دارد. نتیجه کار هم می تواند خوب از کار دربیاید. فقط باید به این نکته دقت کرد که برای درست کردن چای و دمنوش، نباید همان فرنچ پرس را که برای قهوه استفاده می کنید، به کار ببرید. بهتر است دو دستگاه متفاوت برای هریک از اینها تهیه کنید.


طررز تهیه  دم نوش با فرنچپرس


در نهایت...


در نهایت فرنچ پرس را دست کم نگیرید! ساده و ارزان بودن اشکالی ندارد و اگر صرفا روی نتیجه تمرکز کنیم، فرنچ پرس از بهترین ها است. قهوه خورهای حرفه ای بسیاری هستند که فرنچ پرس انتخاب اول آن هاست. البته واضح است که برای گرفتن نتیجه فوق العاده، باید به همه مراحل از تهیه خود دستگاه و نیز قهوه گرفته تا تک تک مراحل دم کردن، به خوبی دقت کنید. البته که کار سختی نیست و ارزش اش را هم دارد.


در فروشگاه بسیط و سایت بسیط کالا، انواع گوناگونی از دستگاه فرنچ پرس، دانه های قهوه و آسیاب های مختلف به اضافه انواع قهوه های آسیاب شده تازه، با کیفیت و با ترکیبات متنوع، گردآوری و تولید می شوند و همگی در اختیار شما قرار دارند. برای تهیه مجموعه کاملی از لوازم و مواد مورد نیازِ نوشیدنی دلخواه تان، با بسیط همراه باشید. همکاران ما در فروشگاه و نیز از طریق راه های ارتباطی مجموعه بسیط برای هرگونه مشاوره و راهنمایی در زمینه تهیه لوازم و نیز درست کردن قهوه مطلوب شما آماده هستند. از تماس شما خوشحال خواهیم شد.


فرچ  پرس بسیط کالا


تاریخ: 12:01 - 1401/10/19 | دفعات بازدید: 884

نظرات


برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

loading فروشگاه بسیط کالا