0

نوتلا شکلاتی است با دستورالعمل معمولی که طعم خاصی دارد. این شکلات با هدف دسترسی مردم عادی به شکلات، در زمان کمیابی و گرانی این خوراکی ساخته شد و اکنون صاحب یکی از محبوب ترین طعم های جهان است. نگاهی خواهیم داشت به داستان تولید این شکلات محبوب و راز و رمزِ مزه خاص آن.

درباره برند نوتلا Nutella -- ایتالیاییِ اسرار آمیز

پیدا کردن فردی که نوتلا را چشیده باشد و طرفدار آن نشده باشد بسیار دشوار است. نوتلا ویژگی های خاصی دارد که کمتر پیش می آید یک فرآورده غذایی صنعتی تمامی آن ها را در خود داشته باشد. شهرت نوتلا و محبوبیت آن در میان شکلات ها کم نظیر است و بیش از نیم قرن است که بدون وقفه در حال افزودن به هواداران خود در تمامی جهان است. خاص بودن نوتلا جنبه های مختلفی دارد که با تاریخچه شگفت انگیز اش آغاز می شود و به کیفیت و مزه عالی اش که شاید خودتان هم دوست دارش باشید می رسد و آمارهایی در پیش رویتان قرار می دهد که باورنکردنی هستند، آن هم برای شرکتی که تنوع چندانی در محصولاتش ندارد و پایه بیشتر آن ها همان کرم شکلاتی فندقی معروف است.

 

 

 

با اینکه تنها 13% از نوتلا را فندق تشکیل می دهد، یک چهارم کل تولید فندق جهان را این شرکت مصرف می کند! وزن فروش سالانه نوتلا با وزن ساختمان امپایر استیت در نیویورک (102 طبقه) برابری می کند و با کنار هم قرار دادن شیشه های آن ها می توان 1.8 بار خط استوا را پوشاند یا 8 بار خطی به درازای دیوار بزرگ چین کشید! از سال 2007 ، روز جهانی نوتلا وجود داشته است و از سوی هزاران تن از هواداران اش مشتاقانه گرامی داشته می شود و صفحه فیس بوک آن نیز رکوردهای بالای سی میلیون بدست آورده است. در سال 2005 یک برنامه صبحانه دسته جمعی از سوی نوتلا در شهر گِلزِن کرِشِن آلمان برگزار شد که 27،854 نفر در آن شرکت کردند و از سوی گینس به عنوان بزرگترین صبحانه دسته جمعی تاریخ ثبت شد! و تمام اینها بخش بسیار کوچکی از عجایبی است که در جهان نوتلا رخ داده است و می دهد. ببینیم نوتلا چیست، از کجا آمده و چگونه ساخته شده است و نیز نگاهی داشته باشیم به اینکه این شکلات، امروزه چگونه تهیه می شود و راز محبوبیت اسرارآمیز آن در کجاست؟

 

 

همه چیز درباره نوتلا

 

 

تاریخچه نوتلا

 

 

یک ایتالیایی بلند پرواز 

 

 

داستان غیر معمول ما به ایتالیای پس از جنگ جهانی دوم باز می گردد، زمانی که این کشور با تحمل آسیب های فراوان از حکومت فاشیست ها رها شده بود. کاکائو و شکلات کاکائو تا آن زمان در ایتالیا کالایی لوکس بود که همگان توان خرید آن را نداشتند و بسیار بودند افرادی که هرگز طعم آن را نچشیده بودند. در سال های جنگ کاکائو بسیار کمیاب شد و وضعیت از چیزی که بود نیز بدتر گشت. یک قناد جوان به نام پیترو فررو Pietro Ferrero در شهر کوچک آلبا Alba در ایتالیا، در طی سال های جنگ مشغول ابداع یک شیرینی تازه بود.

 

 

pietro ferrero

 

 

با توجه به گرانی و کمیابی کاکائو، او می خواست شکلاتی بسازد که طعم دلپذیری داشته باشد و مزه شکلات بدهد ولی از کاکائوی کمتری در آن استفاده شده باشد. از قضا کشت فندق در آن حوالی بسیار پررونق بود و پیترو حس می کرد که ترکیب این دو می تواند نتیجه خوبی در پی داشته باشد. در ماه های پایانی جنگ، پیترو در یک نیمه شب ترکیبی را آزمایش کرد که بسیار هیجان زده اش کرد. او سراسیمه در حالی که یک قاشق پر از شکلات در دست داشت همسرش را از خواب بیدار کرد و رو به نگاه متعجب او پرسید: ببین چطور شده؟! احتمالا هردو آن ها همان شب فهمیدند که چه خوراکی شگفت انگیزی را کشف کرده اند اما بعید است به ذهن شان رسیده باشد که در تولد پنجاه سالگی شکلات آن ها، مردم 160 کشور در جهان مصرف کننده دایمی آن شده باشند. به هر روی در سال 1946، پیترو فررو شکلاتی به نام گیندوجا Giandujot (نام شخصیتی بود که در یک کارناوال محلی حضور داشت) را از طریق شرکتی که همان سال به نام خود ثبت کرده بود Pietro Ferrero، عرضه کرد. گیندوجا شکلاتی تخته ای بود که در فویل آلومینیمی پیچیده شده بود و قیمت مناسبی داشت.

 

 

تاریخچه نوتلا

 

 

چند سال بعد در 1951 نسخه کِرمی همین شکلات با نام سوپر کریم SuperCrema به بازار آمد. پیترو در 1949 درگذشته بود و  موفقیت عظیمی را که سوپرکریم به دست آورد را ندید. این نسخه از شکلات همچون انفجاری بزرگ در ایتالیا بود. شکلاتی ارزان قیمت که بسیاری از مردم می توانستند آن را داشته باشند و با اینکه کالایی ضروری نبود، امکان می داد تا حس استفاده از کالایی لوکس و با ارزش را به قیمتی بسیار کمتر بدست آورند. کرم شکلاتی را می توان روی نان مالید و این یعنی مصرف کمتر و بهره وری بیشتر در زمانی که بخش عمده ای از غذای مردم نان بود. یعنی حتی با مقدار کمی از آن میشد وعده ای مانند صبحانه تدارک دید و سیر شد. شکلات کرمی همچنین معنای فرهنگی شکلات را گسترش زیادی می داد و آن را از خوراکی که مخصوص روزهایی همچون عید پاک یا کریسمس بود، به چیزی خوشمزه برای انواع و اقسام موقعیت های روزمره و دم دستی تبدیل می کرد و همه اینها در سال های تیره و پر درد پس از جنگ، خواهان بسیار زیادی داشتند. مردمی فقیر که توان خرید شکلات را نداشتند، اکنون به داشتن آن عادت کرده بودند.

 

 

همه چیز درباره نوتلا

 

 

تولد نوتلا

 

 

ابداع کننده نوتلا پسر پیترو بود که میشل Michele نام داشت. او بسیار بلندپرواز بود و نیاز به تطبیق با زمان را حس می کرد. استفاده از تکنولوژی های نوظهور آن زمان و تطبیق با بازار و ایجاد تغییراتی در دستورالعمل ایده او بود از جمله در روغن های گیاهی آن که بافت دوست داشتنی نوتلا را به شکل امروزی در می آورد. این بار محصولی با نام نوتلا در سال 1964 به بازار عرضه شد. همان سالی که فرزند میشل به نام جیووانی، مدیر فعلی نوتلا، به دنیا آمد. به گفته جیووانی، محصول جدید یک موفقیت کامل اروپایی بود. مرزهای ایتالیا خیلی زود درنوردیده شد و نوتلا تبدیل به اولین برند ایتالیای پس از جنگ شد که در خارج از کشور، کارخانه و دفتر تاسیس کرد. تغییراتی که میشل ایجاد کرد هوشمندانه بودند. ظرف شیشه ای نوتلا حالتی اعتمادپذیر همچون ظروف سنتی و لوکس نگهداری غذا (در اروپای آن زمان) دارد و درب پلاستیکی آن نشانه ای از مدرن بودن و برآمدن از دل تکنولوژی جدید است. کلمه نوتلا Nutella  نیز کلمه Nuts (مغزها) را برای شنونده تداعی می کند (آن زمان استفاده از مغز در شکلات مثل امروز معمول نبود و نوتلا بر روی این موضوع به عنوان شاخصی از مغذی بودن تبلیغ زیادی کرد) و ella نیز آهنگی ایتالیایی دارد و خود را به شهرت آشپزی ایتالیایی متصل می نماید. شاید مثل موزارلا و... میشل در بازاریابی بین المللی نوتلا نیز به اندازه کیفیت و طعم آن، درخشان عمل کرد. تبلیغ جهانی نوتلا به جای صحبت از ارزانی یا دسترسی و ... بر روی سلامتی تاکید کرد. نوتلا خود را بر خلاف رقیبات حاوق فندق (خوراکی سالم) معرفی کرد و تلاش کرد تصویر آن را به شکل خوراکی مناسب کودکان و خانواده نشان دهد. موفقیت ایده های او البته کاملا مشخص است. 

 

 

تاریخچه نوتلا

 

 

میشل فررو در هنگام مرگ اش در سال 2015 ثروتمندترین مرد ایتالیا بود و شرکت فررو تحت مدیریت اش دومین شرکت بزرگ اروپا در زمینه تولید شیرینی و شکلات به شمار می رفت. نوتلای امروز داستان بسیار پچیده دارد. ببینیم این شکلات امروزه چگونه تولید می شود.

 

 

میشل فررو نوتلامیشل فررو در تولد چهل سالگی نوتلا

 

 

ترکیبات نوتلا

 

 

ترکیبات اصلی نوتلا از سوی این برند اعلام شده اند و حتی جزییاتی مثل فهرست مزارعی که از آن ها مواد اولیه خریداری شده نیز منتشر می شوند. مواد اولیه مورد استفاده نوتلا سه ویژگی جالب توجه دارند:

 

 

1.ترکیبات این شکلات نسبتا ساده هستند. روی بسته بندی هر شکلاتی که در نقاط مختلف زمین تولید شده است، کمابیش می توانید نام این مواد را پیدا کنید.

 

 

2.مواد اولیه نوتلا با روش های خاصی تهیه می شوند که می توان گفت پیچیده، دقیق و شاید کمالگرایانه باشند. این برند در تهیه هر کدام از ترکیبات اش روش خاصی دارد که به آن خواهیم پرداخت. نتیجه این رویکرد اما، کیفیتی است که ذره ذره در هر مرحله پدید می آید و در نهایت تبدیل به چیزی خاص و متفاوت می شود که نوتلا را از بیشتر رقیبان متمایز می کند. این شاید دست نیافتنی ترین ویژگی نوتلا باشد. چندین دهه تجربه تولید یک محصول خاص، دانشی بدون رقیب را به نوتلا بخشیده که هم در مورد نحوه تهیه و هم در زمینه چگونگی فرآوری مواد اولیه، کمک زیادی به این برند می کند.

 

 

3.در تولید این شکلات از هیچ گونه مواد افزودنی مربوط به طعم و رنگ و نیز نگهدارنده استفاده نمی شود.

 

 

شکلات فندقی نوتلا

 

 

این شکلات از 7 ماده اصلی و نام آشنا تهیه می شود:

 

 

کاکائو

 

 

اصلی ترین ماده نوتلا با اینکه سهم زیادی در محصول نهایی ندارد (7.4%) اما نقشی بارز در طعم و رنگ این شکلات بازی می کند. نوتلا بیشتر کاکائوی مورد استفاده خود را از کشور آفریقای جنوبی خریداری می کند. بهترین مزارع در طی زمان توسط شرکت فررو انتخاب شده اند و این شرکت صرفا محصول برداشت شده در زمان های خاصی از سال را خریداری می کند.

 

 

کاکائو نوتلا

 

 

آزمایش های زیادی روی میوه کاکائو در کشور مبدا انجام می گیرد و نیز فررو با چندین سازمان بین المللی فعال در زمینه استاندارد قراردادهایی دارد تا آزمایشات کاملی در مورد کیفیت میوه های کاکائو را در اختیار داشته باشد. علاوه بر این، خود شرکت نیز دانه ها را در آزمایشگاه های خودش بررسی می کند. در مزارع کاکائو، پس از برداشت میوه ها، دانه ها را در پوشش هایی که برگ های موز ساخته می شود به مدت یک هفته نگهداری می کنند تا کیفیت لازم را پیدا کنند.

 

 

نوتلا کاکائو

 

 

مراحل بعدی تولید کاکائو از دانه ها، در کارخانجات آلمان و ایتالیای نوتلا انجام می شود. فرآوری شامل این مراحل است:

 

 

خشک کردن و پوست گیری

 

 

رُست دانه ها

 

 

جدا کردن کره

 

 

پودر کردن ماده خشک و تولید پودر کاکائو

 

 

فندق

 

 

بیشترین فندق مصرفی نوتلا از تولیدکنندگان عمده این محصول در جهان یعنی ترکیه و ایتالیا می آید. بخش کمی از فندقی نوتلا نیز از مزارع مکانیزه و پیشرفته رو به رشد خود شرکت فررو بدست می آیند که به شدت در حال گسترش در چندین کشور مختلف هستند.

 

 

فندق نوتلا

 

 

فندق مورد استفاده، در تمام مراحل رشد میوه ها تحت نظارت کارشناسان فررو قرار دارد. پس از برداشت در زمان دقیق، طی چندین مرحله فندق ها آزمایش شده و از نظر اندازه و ویژگی های فیزیکی شیمیایی و انواع آلودگی های میکروبیولوژیک دسته بندی می شوند. پس از حمل به کارخانه نیز، چندین مرحله پایش صورت می گیرد. فندق ها برای استفاده در نوتلا باید رُست و آسیاب شوند. فندق رُست شده در برابر از دست دادن عطر و طعم آسیب پذیر است و به دلیل شکستن برخی از پیوندها، مواد خوش بوی آن آزاد می شوند در نتیجه خطوط تولید بدون توقف کارخانه طوری تنظیم می شوند که دقیقا دقایقی پیش از استفاده، فرآیند رُست پایان پذیرد. در واقع برای رسیدن به حداکثر طعم مطبوع، فندق رُست شده به هیچ وجه در کارخانه نگهداری نمی شود و به تازه ترین صورت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

شکر

 

 

75% شکر نوتلا از چغندر قند و% 25 نیز از نیشکر تامین می شود. فررو شکر مورد نیاز خود را از کارخانجات مختلف قند و شکر در جهان می خرد. این شرکت اعلام کرده است که با برخی از تامین کنندگان شکر خود رابطه ای بر پایه اعتماد متقابل دارد که در برخی موارد سابقه آن به 40 سال می رسد. اولین مرحله آزمایشات در همین کارخانجات بر روی شکر انجام می شود. پس از انتقال شکر به کارخانجات نوتلا، تست های گسترده فیزیکی، شیمیایی و میکروبیولوژیک بر روی آن انجام می شود. این آزمایشات به شکل توقف ناپذیری همواره در حال انجام هستند.

 

 

نوتلا

 

 

شیر

 

 

در مورد شیر نیز، فررو از یک سو تلاش کرده در طی زمان تولیدکنندگان (دامداری ها) با کیفیتی را گزینش کند که در این مورد نیز بسیاری از آن ها همکاری های بلند مدت با شرکت داشته اند، و از سوی دیگر با ارتباط مداوم و نظارت مستقیم کارشناسان اش در محل نگهداری دام ها و تولید شیر، استانداردهای ویژه خود را اعمال می نماید و می سنجد. شیر مورد استفاده نوتلا به شکل شیر خشکی است که از شیر تازه گاو تهیه می شود و این شیر تحت سیستمی تولید می شود که فررو آن را "قابلیت ردیابی" traceability زنجیره مواد اولیه می نامد. در اینجا آزمایشهایی در مبدا تولید انجام می شوند و پس از تایید و حمل شیر به کارخانه، زنجیره انواع آزمایش ها و آزمون های شیمیایی، میکروبیولوژیک و نیز تست های عطر و طعم و... توسط فررو انجام می شوند.

 

 

روغن نخل (پالم)

 

 

این روغن بسیار پرکاربرد و معروف، از مناقشه برانگیزترین موادی است که در صنایع غذایی استفاده می شوند اما طبق یکی از شعارهای شرکت فررو: یک روغن پالم داریم و یک روغن پالم نوتلا!

 

 

از اینجا شروع کنیم که چرا نوتلا از روغن پالم استفاده می کند؟ حالت خامه ای ویژه ای که نوتلا دارد مربوط به این ماده است. این حالت ویژه یکی از جذابیت های نوتلا است که در کنار سایر عوامل، بافت ویژه آن را می سازد. علاوه بر این، روغن پالم بدون دخالت مواد شیمیایی و بدون اینکه نیاز به تصفیه های مضر داشته باشد، عطر و بویی خنثی دارد و باعث می شود طعم ترکیبات اصلی غنی تر و عمیق تر احساس شوند. و در آخر اینکه روغن پالم در دمای اتاق حالت نیمه جامد دارد و نیازی به فرآوری هیدروژنه کردن ندارد که روندی مضر است و باعث تولید اسیدهای چرب ترانس می شود.

 

 

روغن پالم نوتلا

 

 

اما مناقشه برای چیست؟ دو بحث عمده در مورد روغن پالم وجود دارد. یکم: کیفیت های مختلفی از این روغن در بازار وجود دارد (البته مانند سایر روغن ها) که تفاوت های عمده ای دارند. میزان سالم بودن، رسیده بودن، نگهداری، حمل و نقل و کیفیت میوه در کیفیت روغن تاثیر زیادی دارد. برخی روش های فرآوری نیز می توانند اثرات مخربی بر ویژگی های غذایی آن بگذارند. دوم: کشورهای عمده تولید کننده مانند مالزی و اندوزی، دارای سیاست ها و سیستم های قدرتمند نظارتی نیستند. متاسفانه حجم زیادی از روغن پالم در زمین هایی کشت می شود که در نتیجه تخریب جنگل ها و زیستگاه موجودات بیشماری ساخته شده اند. همچنین، روش های کشت مخرب نیز وجود دارند و بسیاری از تولید کنندگان این ماده، متهم به استفاده از کودکان کار، استسمار کارگران و عدم رعایت حقوق جوامع محلی هستند.

 

 

پالم نوتلا

 

 

ایده نوتلا چیست؟ نوتلا تلاش کرده است تا

 

 

1.با گسترش سیستم نظارتی و ردیابی شگفت انگیز خود، از روند تولید سالم و بی نقص روغن اطمینان حاصل کند. روغن مصرفی نوتلا از با کیفیت ترین میوه های پالم و با روش های کاملا فیزیکی و تحت دمای کنترل شده تولید می شوند و هسته میوه نیز روغن گیری نمی شود. آزمایشات گسترده و دقیق به همراه گواهی های استاندارد کیفیت از سازمان های گوناگون، تایید کننده این روش نوتلا هستند.

 

 

2.نوتلا تلاش گسترده ای انجام می دهد تا با روشن کردن دقیق کل زنجیره تولید، از میزان درستی، عادلانه بودن و قانونی بودن این فرآیند اطمینان حاصل کند. این تلاش حتی بررسی دایمی تصاویر ماهواره ای برای اطمینان از چگونگی تشکیل و نیز پیشروی مزارع را نیز شامل می شود. نوتلا اقدامات حمایتی گسترده ای را نیز در مورد کشاورزان انجام می دهد که شامل انواع آموزش ها، احداث امکانات عمومی از جمله بیمارستان و مدرسه و... می شود تا به سوی توانمند شدن فعالان این صنعت پیش برود. در بررسی های بسیاری از سوی سازمان های معتبر جهانی، نوتلا سردمدار استفاده از روغن پالم پاک با تولید پایدار در جهان شناخته شده است. در نتیجه این دو تلاش موازی، روغن پالم مصرفی نوتلا، مانند سایر روغن های گیاهی، یک خوراکی سالم است که به دقت تهیه می شود و نقش مهمی در بوجود آمدن یکی از معروف ترین شکلات های جهان دارد.

 

 

وانیل

 

 

وانیل فوت کوزه گری نوتلا است. مقدار این ماده در نوتلا بسیار کم است. 0.08 گرم در یک شیشه چهارصدگرمی که به راحتی در نوک قاشق چای خوری جای می گیرد. اما وجود آن برای بدست آمدن طعم نهایی ضروری است. این طعم در پس زمینه عمل می کند اما نقش مهمی در تاثیر نهایی دارد و به افزایش و تثبیت طعم و عطر محصول کمک می کند. مقدار تولید وانیل در جهان بسیار محدود است و از همین روی بیشتر وانیل مورد استفاده نوتلا از ترکیبی ابداعی ساخته می شود که کاملا سالم بوده و طعمی عالی دارد.

 

 

وانیل نوتلا

 

 

لسیتین

 

 

ماده ای چرب است که از انواع مواد گیاهی و حیوانی بدست می آید اما امروزه معمولا نوع  غالب آن از سویا استخراج می شود. این ماده به عنوان تثبیت کننده در صنایع غذایی کاربرد زیادی دارد و نیز برای بهبود بافت به کار می رود. نوتلا از لسیتین در اندازه بسیار کم برای افزایش نرمی و لطافت شکلات استفاده می کند. این ماده از برزیل، هند و ایتالیا خریداری می شود و این شرکت صرفا لسیتین با منشا 100% مشخص و نیز غیر تراریخته را استفاده می کند که این ویژگی ها با آزمایشات متعددی بررسی می شوند.

 

 

لسیتین نوتلا

 

 

درباره مصرف نوتلا

 

 

همان طور که اشاره شد، نوتلا از ابتدا همراه نان مصرف شده و بیشتر در وعده صبحانه سر میز حاضر شده است و حتی به آن (و دیگر کرم شکلاتی هایی که دنباله رو آن شدند) شکلات صبحانه می گویند. البته خوردن آن به تنهایی نیز لذت بخش است و امروزه دیگر منحصر به وعده خاص یا همراهی مشخصی نیست. فهرست مواد غذایی که همراه نوتلا مصرف می شوند بی پایان است. از انواع نان و بیسکوییت تا میوه های مختلف مثل توت فرنگ و موز و... خوراکی های مختلفی هستند که با نوتلا همراه می شوند. اما واقعیت این است که نوتلا امروز درکنار اینکه به تنهایی مصرف می شود، به یکی از مواد اولیه انواع خوراکی ها تبدیل شده است و انواع مختلف شیرینی، کیک، دسر، اسموتی، شیک و... وجود دارند که نام نوتلا در فهرست مواد مورد نیازشان قرار دارد و البته معمولا مهم ترین عضو آن فهرست است. با جستجویی کوتاه می توان به وسعت این خوراکی های تهیه شده با نوتلا پی برد. کافه ها و رستوران های زیادی نیز از این خوراکی ها در منوی خود دارند و این مسئله دیگر تبدیل به امری عادی شده است. طعم خاص نوتلا، هم نشین و مکمل بی نظیری برای انواع مزه ها است و هر روز به تجربیات هیجان انگیزی که با استفاده از این طعم خاص انجام می گیرد افزوده می شود.

 

 

k,jgh

 

 

راز نوتلا چیست؟

 

 

نوتلا امروزه در 11 کارخانه در چندین کشور تولید می شود، هزاران نفر را در استخدام خود دارد و گردش مالی سالانه اش بیش از 8 میلیارد یورو برآورد شده است. برای شرکتی با تنوع تولیدات نسبتا کم که بیشتر آن ها نیز بر پایه همان طعم ثابت و آشنا تولید شده اند، فهرست موفقیت های نوتلا غیر ممکن به نظر می رسد. بیایید دوباره به پرسش های ابتدای این مطلب فکر کنیم. طعم بی نظیر نوتلا از کجا می آید؟ البته که دستورالعمل ساده نوتلا به دقت طراحی شده و موفقیتی بزرگ محسوب می شود اما چیزی که نوتلا را متمایز، محبوب و رکورددار کرده است، کیفیت غیرقابل رقابت آن است. زنجیره های پیچیده، گسترده و بین المللی ای که این برند برای تامین خاص ترین مواد اولیه ایجاد کرده و نیز کنترل کیفیت ها و آزمون های بی پایان بر روی این مواد همراه با اخذ تعداد زیادی گواهی و استاندارد از معتبرترین سازمان های جهان، باعث شده است تا نوتلا طعم هایی را در اختیار داشته باشد که کمتر احتمال دارد جایی دیگر بتوان پیدایشان کرد. این دقت و سختگیری وسواس گونه از لحظات آغازین کشت مواد اولیه تا آخرین قدم های بسته بندی و توزیع محصول ادامه می یابد و شکلاتی عرضه می شود که مقاومت در برابر آن اگر غیر ممکن نباشد، بسیار دشوار است! پس از نیم قرن فعالیت شاید بتوان این طور گفت که نوتلا هرچند که شکر آن زیاد باشد و هرچند که میزان استفاده از آن باید دقت شود، الگویی متفاوت از تولید تنقلات را ارائه کرده است که اجرای آن در چنین ابعاد وسیعی بسیار دشوار می نماید. الگویی که اتفاقات خارج کارخانه و پیش از رسیدن مواد اولیه به کارخانه، به اندازه فرآیندی که در کارخانه طی می شود (و حتی شاید بیش از آن) اهمیت دارند و توجه را از روند تولید محصول به روند تولید مواد اولیه و از آن نیز به خود تولیدکنندگان این مواد، گسترش می دهد.

 

 

نوتلا

 

 

نوتلا طعمی دور از دسترس را به دنیایی جنگ زده و غمگین عرضه کرد و به قول جیووانی فررو (نوه پیترو فررو بزرگ!) نه تنها مزه شیرین، بلکه خاطراتی شیرین برای مردم ساخت.

 


تاریخ: 12:03 - 1401/10/19 | دفعات بازدید: 826

نظرات


برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

loading فروشگاه بسیط کالا