0
.
فواید و مضرات شکلات تلخ چیست؟

فواید و مضرات شکلات تلخ چیست؟، مصرف به اندازه شکلات تلخ علاوه بر طعم لذت بخش و عطر خوب، فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد. اگر در خوردن این خوشمزه پرخاصیت زیاده روی کنید مضراتی برای شما خواهد داشت، برای اطلاعات و جزئیات بیشتر در مورد این موضاعات با ما همراه باشید. جهت سفارش و مشاهده قیمت انواع شکلات تلخ برند‌های خارجی و ایرانی به صفحه خرید شکلات تلخ وبسایت بسیط-کالا مراجعه کنید.

 

 شکلات تلخ چیست؟

 فواید مصرف شکلات تلخ برای سلامتی

 نقش شکلات تلخ در کاهش وزن و لاغری

 روزانه چقدر می‌توان شکلات تلخ خورد؟

 شکلات تلخ برای کودکان

 مضرات خوردن بیش از اندازه شکلات تلخ برای سلامتی

 

 

شکلات تلخ چیست؟

مقدار کاکائو موجود در شکلات‌های مختلف فرق می‌کند و به شکلات‌های دارای حداقل 52% کاکائو شکلات تلخ گفته می‌شود. مقدار کاکائو شکلات تلخ هر چقدر بیشتر باشد، فواید سلامتی بیشتری خواهد داشت. به همین خاطر همواره پیشنهاد می‌شود که حدالامکان شکلات‌های تلخ با درصد کاکائو بالا مصرف کنید تا مضرات سلامتی کمتری داشته باشد.

 

فواید مصرف شکلات تلخ برای سلامتی

طبق تحقیقات انجام شده خوردن شکلات تلخ فواید خیلی زیادی برای سلامتی بدن دارد و از بروز بعضی بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. در ادامه این فواید با جزئیات بیشتر بیان خواهد شد:

 

فواید مصرف شکلات تلخ برای سلامتی

عکس فواید مصرف شکلات تلخ برای سلامتی

 

1) جلوگیری از بیماری‌های قلبی عروقی

کاهش احتمال آترواسکلروز: طبق تحقیقات انجام شده مصرف شکلات تلخ حاوی مقدار بالای کاکائو، حدود 45 گرم در هفته به خاطر وجود فلاوانول احتمال آترواسکلروز (سفت شدن دیواره سرخرگ‌ها) و ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را 11% کاهش می‌دهد.

 انعطاف پذیری سرخرگ‌ها: شکلات تلخ می‌تواند به انعطاف پذیری سرخرگ‌ها کمک کند و فایده سلامتی دیگر آن کاهش چسبیدن گلبول‌های سفید به دیواره رگ‌های خونی است.

 پیشگیری از سکته قلبی: علاوه بر تاثیر فلاوانول‌ها بر کاهش بیمار‌های قلبی، مواد معدنی مانند مس و پتاسیم موجود در ترکیبات شکلات تلخ می‌توانند علیه سکته قلبی عمل کنند.

 

2) درمان کم خونی ناشی از کمبود آهن

شکلات تلخ دارای عنصر آهن است و یکی از فواید مهمی که دارد کمک به درمان کم خونی ناشی از فقر آهن (آنمی) می‌باشد. آهن در ساختار گلبول‌های قرمز و انتقال اکسیژن در بدن نقش اساسی دارد و به همین دلیل اگر آهن بدن کم باشد، تشکیل گلبول‌های قرمز بدن مختل و فرد دچار کم خونی می‌شود.

 

3) دارای مواد مغذی زیاد

انواعی از ترکیبات شیمیایی موجود در ساختار شکلات تلخ، فواید زیادی برای سلامتی دارند که در ادامه توضیح خواهیم داد: 

 مواد معدنی: آهن، منیزیم، مس، منگنز، پتاسیم، فسفر، زینک، سلنیوم و کلسیم

 مواد آلی: فیبر، چربی، پروتئین و کربوهیدرات

 اسید‌های چرب‌: اولئیک اسید، استئاریک اسید و پالمتیک اسید

 محرک‌های شیمیایی: کافئین و تئوبرومین (کافئین موجود در شکلات تلخ نسبت به کافئین قهوه خیلی کمتر است.)

 

4) منبع غنی آنتی اکسیدان‌ها

شکلات تلخ مقدار زیادی ترکیبات آلی شامل پلی فنول، فلاوانول و کاتچین دارد که از لحاظ بیولوژیکی بسیار فعال هستند و فواید زیادی برای سلامتی دارند زیرا به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند.(آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که از سلول‌ها و بافت‌های بدن در برابر اثرات شیمیایی رادیکال‌های آزاد حفاظت می‌کنند و از ابتلا به سرطان پیشگیری می‌کنند.)

 

 

5) بهبود جریان خون و کاهش فشار خون

در بخش‌ قبلی اشاره شد که شکلات تلخ مقادیر بالایی فلاوانول دارد، فلاونوئید‌ها گروهی از فلاوانول‌ها می‌باشند و نقش زیادی در فواید شکلات تلخ برای سلامتی دارند؛ برای مثال با تحریک اندوتلیوم (لایه‌ داخلی رگ‌های خونی) و ترشح نیتریک اکسید سبب گشاد شدن رگ‌ها و کاهش مقاومت دیواره رگ‌ها به جریان خون و در نتیجه کاهش فشار خون می‌شوند. تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که شکلات تلخ در بهبود گردش خون نیز تاثیر مثبتی دارد. اگر بیماری فشار خون دارید، صرفا با مصرف شکلات تلخ خود درمانی نکنید و حتما به دکتر بروید.

 

بهبود جریان خون و کاهش فشار خون

عکس تاثیر شکلات تلخ در بهبود جریان خون و کاهش فشار خون

 

6) افزایش کلسترول خوب خون (HDL) و کاهش کلسترول بد خون (LDL)

مصرف شکلات تلخ می‌تواند سبب رفع بعضی‌ از خطرات بیماری قلبی شود برای نمونه از HDL خون محافظت می‌کند. گروهی از LDL‌ها تمایل بیشتری به اکسیداسیون دارند، با رادیکال‌های آزاد بدن اکسید می‌شوند و به بافت‌های بدن مانند بافت داخلی سرخرگ‌ها آسیب می‌رسانند، تحقیقات انجام گرفته نشان می‌دهد که مصرف کاکائو این نوع از LDL‌های مستعد اکسیداسیون را کاهش می‌دهد. افزایش HDL و کاهش LDL خون به دلیل وجود ترکیبات پلی فنول و تئوبرومین در شکلات تلخ می‌باشد.

 

7) حفاظت از پوست در برابر نور خورشید

فلاوانول موجود در شکلات تلخ می‌تواند جریان خون پوست را بهتر کند، آبرسانی و تراکم پوست را افزایش دهد و همچنین آسیب پوست در برابر نور خورشید را کاهش دهد. با وجود فواید گفته شده، توجه کنید که شکلات تلخ نمی‌تواند جایگزین ضد آفتاب باشد.

 

8) بهبود عملکرد مغز

مطالعات نشان می‌دهد مصرف شکلات تلخ ارتباطات بین نورونی (به سلول‌های عصبی بدن نورون گفته می‌شود.) و جریان خون مغز را زیاد می‌کند و به پیشگیری از بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون کمک می‌کند. از فواید شکلات تلخ در بهبود عملکرد مغز افراد جوان افزایش قدرت تمرکز، یادگیری کلامی و حافظه می‌باشد. فلاوانوئید‌های موجود در کاکائو عملکرد شناختی افراد مسن دارای اختلال شناختی کم را حفظ و پیشرفت زوال عقل را کند می‌کند. علاوه بر این محرک‌هایی مانند کافئین و تئوبرومین موجود در کاکائو در کوتاه مدت عملکرد مغز را بهتر می‌کنند.

 

9) کاهش سرطان و مرگ و میر‌های ناشی از آن

از آنجایی که شکلات تلخ حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان‌ها می‌باشد، با مصرف شکلات تلخ این ترکیبات علیه رادیکال‌های آزاد بدن عمل می‌کنند و از آسیب به سلول‌ها جلوگیری می‌کنند. مبارزه با رادیکال‌های آزاد سبب کاهش سرطان و مرگ و میرهای ناشی از آن می‌شود. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که شکلات تلخ حتی برای کسانی که در دوره درمان سرطان هستند فواید زیادی دارد ولی این موضوع نیاز به تحقیقات و مطالعات بیشتری دارد. شکلات تلخ فواید زیادی دارد که در ادامه نیز توضیح خواهیم داد ولی این نکته مهم را یادآوری می‌کنیم که در صورت مصرف بیش از اندازه فواید تبدیل به مضرات خواهند شد. 

 

کاهش سرطان و مرگ و میر‌های ناشی از آن

عکس ارتباط شکلات تلخ با کاهش سرطان و مرگ و میر‌های ناشی از آن

 

10) کمک به سلامت دهان و دندان

ترکیب تئوبرومین موجود در کاکائو شکلات تلخ می‌تواند مینای دندان را سفت کند. فایده دیگر شکلات تلخ در سلامت دهان و دندان مربوط به پلی فنول است؛ پلی فنول به کاهش خطر پوسیدگی دندان و حفظ سلامت دهان کمک می‌کند.

 

11) کاهش مقاومت به انسولین

فلاونوئید موجود در کاکائو شکلات تلخ مقاومت سلول‌های بدن نسبت به انسولین را کاهش می‌دهد. مقاومت به انسولین زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های بدن نسبت به هورمون انسولین خون واکنشی نشان نمی‌دهند و گلوکز خون را جذب نمی‌کنند، این مقاومت منجر به افزایش غیر نرمال گلوکز خون می‌شود. یکی از فواید شکلات تلخ جلوگیری از این فرآیند افزایش غیرنرمال گلوکز خون می‌باشد.

 

12) کاهش سرفه

تئوبرومین علاوه بر فوایدی که در حفظ سلامت دهان و دندان دارد، می‌تواند با سرکوب عصب واگ به کاهش سرفه کمک کند.(عصب واگ، در اعمال رفلکسی مانند سرفه، عطسه، بلع و استفراغ نقش دارد.)

 

13) مبارزه با دیابت نوع 2

منیزیم و فلاونوئید موجود در ترکیبات کاکائو شکلات تلخ علیه بیماری دیابت نوع 2 عمل می‌کنند. مقاومت سلول‌های بدن به هورمون انسولین منجر به بیماری دیابت نوع 2 می‌شود، و در قسمت کاهش مقاومت به انسولین مقاله فواید و مضرات شکلات تلخ چیست؟ توضیح دادیم که شکلات تلخ مقاومت به انسولین را کاهش می‌دهد.

 

14) اثرات ضد التهابی

شکلات تلخ حاوی ترکیباتی است که خاصیت ضد التهابی دارند. التهاب پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن به میکروب‌ها و سایر موارد مضر و آسیب زا می‌باشد، با این حال التهاب مزمن می‌تواند به سلول‌ها و بافت‌های بدن آسیب برساند و خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را افزایش دهد مانند: دیابت نوع 2، ورم مفاصل و انواع خاصی از سرطان. یکی از فواید خوردن شکلات تلخ کاهش احتمال التهاب مزمن می‌باشد.

 

15) افزایش تنوع میکروبیومی روده و بهبود گوارش

مصرف شکلات تلخ باعث می‌شود تنوع میکروب‎‌های روده زیاد شود و گوارش غذا در روده بهتر انجام گیرد. بهتر شدن گوارش غذا با تاثیر بر محور مغز-روده‌ حتی سبب بهبود خلق و خو خواهد شد.

 

16) ضد افسردگی

فواید خوردن شکلات تلخ صرفا به بهبود وضعیت فیزیکی محدود نمی‌شود و ترکیبات موجود در کاکائو شکلات تلخ با روش‌ها و عملکرد‌های متفاوت به درمان افسردگی کمک می‌کنند:

 

تاثیر نام ترکیب شیمیایی 
خلق و خو را بهتر می‌کند. فلاونوئید
انرژی بخش می‌باشد. تئوبرومین
تاثیرات سرخوشی دارد. اِن-آسیل اتانول آمین
ترشح دوپامین را تحریک می‌کند. فنیل اتیل آمین

جدول تاثیرات ضدافسردگی ترکیبات موجود در شکلات تلخ

 

17) تقویت سیستم ایمنی بدن

♦ کمک به تولید و فعالیت سلول‌های ایمنی: ترکیبات آنتی اکسیدانی شکلات تلخ از تولید و فعالیت سلول‌های ایمنی حمایت می‌کنند و قدرت سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برند.

♦ جلوگیری از فعالیت رادیکال‌های آزاد: فعالیت رادیکال‌های آزاد سبب تضعیف سیستم ایمنی می‌شود و آنتی اکسیدان‌ها از فعالیت رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کنند و از این طریق نیز سبب بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

 

18) تقویت قوای جنسی

شکلات تلخ با کاهش کلسترول بد خون و بهبود عملکرد قلب، خون رسانی به اندام‌های بدن از جمله اندام‌های جنسی را بهبود می‌بخشد و کیفیت رابطه جنسی را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر شکلات تلخ افسردگی را کاهش می‌دهد و با ترشح اندورفین و سروتونین احساسات خوب فرد را زیاد می‌کند و از این طریق نیز فوایدی برای بهبود رابطه شما دارد.

 

19) کاهش دردهای جسمی و روحی دوره قاعدگی

 کاهش درد‌های فیزیکی: شکلات تلخ دارای مقدار زیادی منیزیم می‌باشد و این عنصر به کاهش انقباضات عضلانی و درد‌های جسمانی دوره پریودی بانوان کمک می‌کند.

 بهبود حال روحی: شکلات تلخ با ترشح هورمون‌هایی مانند اندورفین و سروتونین احساسات خوب بدن را زیاد می‌کند و مشکلات روحی قبل و حین دوره قاعدگی را کاهش می‌دهد.

علاوه بر انواع مختلف شکلات تلخ، شکلات‌های متنوع دیگری در بسیط موجود می‌باشد که می‌توانید از صفحه خرید شکلات مشاهده و ثبت سفارش کنید.

 

نقش شکلات تلخ در کاهش وزن و لاغری

 

نقش شکلات تلخ در کاهش وزن و لاغری

عکس نقش شکلات تلخ در کاهش وزن و لاغری

 

شکلات تلخ با روش‌های مختلفی به کاهش وزن کمک می‌کند:

 بهبود متابولیسم و تسریع کالری سوزی: شکلات تلخ به دلیل داشتن اسید‌های چرب، متابولیسم بدن را بیشتر و سوختن کالری‌ها را سریع‌تر می‌کند.

 کاهش اشتها: اگر شکلات تلخ را 20 دقیقه قبل از وعده غذایی خود بخورید، اشتهای شما کم خواهد شد.

 جلوگیری از افزایش انسولین: با تنظیم سطح پاسخ انسولین، شکلات تلخ کنترل قند خون را بهتر می‌کند. شکلات تلخ سرعت جذب قند‌ها به جریان خون را کم می‌کند و سطح انسولین خون به طور ناگهانی زیاد نمی‌شود و با این روش متابولیسم بدن را متعادل می‌کند.

 تشویق به فعالیت و ورزش: وقتی شما درد جسمی نداشته باشید و احساسات خوبی داشته باشید، ورزش بسیار لذت بخش و جذاب خواهد بود. شکلات تلخ به خاطر ترکیبات ضد التهابی و عنصر منیزیم در کاهش درد‌های بدنی تاثیر دارد و شما را تشویق به انجام فعالیت‌های بدنی می‌کند. فعالیت بدنی در کاهش وزن تاثیر زیادی دارد.

 

روزانه چقدر می‌توان شکلات تلخ خورد؟

اکثر کارشناسان تغذیه مصرف روزانه 30 تا 60 گرم شکلات تلخ را پیشنهاد می‌کنند و گروهی حداکثر تا 30 گرم را مجاز می‌دانند. مصرف زیاد هر ماده غذایی حتی اگر خیلی مفید باشد، می‌تواند به سلامتی بدن مضراتی برساند و حتی خطرناک باشد . شکلات تلخ نیز با اینکه برای سلامتی فواید زیادی دارد اگر بیش از اندازه مصرف شود مضر خواهد بود. مقادیر ذکر شده برای مصرف روزانه نظر پیشنهادی کارشناسان می‌باشد، در صورتی که شما شرایط پزشکی و حساسیت غذایی خاصی داشته باشید، مطمئنا باید طبق دستورات پزشک خود عمل کنید. شکلات تلخ را می‌توانید به صورت تابلت شکلات تلخ، شکلات‌های تلخ پذیرایی میل کنید یا اینکه در تهیه دسرها و کیک‌های شکلاتی مختلف استفاده کنید.

 

 

شکلات تلخ برای کودکان 

شکلات تلخ می‌تواند جزئی از رژیم غذایی کودکان باشد و مصرف آن بلامانع است. شکلات تلخ با درصد‌های بالا کاکائو نسبت به شکلات‌های شیری تلخی بیشتری دارد و ممکن است برای کودکان آزار دهنده باشد، بهتر است از درصد‌های پایین مصرف کنند. مضرات شکلات تلخ برای کودکان از نگرانی‌های والدین می‌‎باشد، توجه کنید در صورتی که بیش از اندازه مصرف نکنند هیچ مشکلی ندارد و حتی فواید ذکر شده مصرف شکلات تلخ برای کودکان نیز صدق می‌کند ولی در صورت مصرف بیش از اندازه در دوره کودکی و حتی دوره نوجوانی و بزرگسالی مشکل ساز خواهد بود.
 

مضرات خوردن بیش از اندازه شکلات تلخ برای سلامتی

مضرات خوردن بیش از اندازه شکلات تلخ برای سلامتی

عکس مضرات خوردن بیش از اندازه شکلات تلخ برای سلامتی

 

مصرف زیاد شکلات تلخ برای سلامتی شما خطراتی خواهد داشت، مهم‌ترین مشکلات و خطرات شامل:

» بی خوابی
» عصبانیت
» افزایش ادرار
» افزایش تعداد ضربان قلب
» آلرژی‌های پوستی
» یبوست
» سردرد و میگرن
» تهوع

 

سوالات متداول در مورد خرید، فواید و مضرات مصرف شکلات تلخ

 

1) بهترین زمان خوردن شکلات تلخ چه موقعی است؟

بهتر است شکلات تلخ را در طول روز مصرف نمایید. شکلات تلخ حاوی محرک کافئین است و خوردن آن در شب ممکن است خواب شما را مختل کند.

 

2) مصرف شکلات تلخ برای مردان چه مضراتی دارد؟

مصرف شکلات تلخ اگر بیش از اندازه نباشد برای مردان مضر نیست و حتی فواید زیادی نیز برای سلامتی و روابط جنسی مردان دارد، درصورتی که بیش از اندازه مصرف کنند مضراتی مانند افزایش تعداد ضربان قلب و عصبانیت و... خواهد داشت که در قسمت مضرات خوردن بیش از اندازه شکلات تلخ برای سلامتی توضیح داده‌ایم.

 

3) از کجا می‌توان بهترین شکلات تلخ خارجی سفارش داد؟

برای خرید بهترین برند‌های خارجی شکلات تلخ می‌توانید از مجموعه بسیط اقدام کنید. بسیط وارد کننده انحصاری کالا‌های خارجی می‌باشد و با قیمت‌های بسیار مقرون به صرفه در سراسر کشور عرضه می‌کند. علاوه بر خرید آنلاین شکلات تلخ امکان خرید حضوری از شعبه مرکزی بسیط در ارومیه و ثبت سفارش به صورت تلفنی فراهم می‌باشد.

 

4) شکلات تلخ برای کبد چه مضراتی دارد؟

طبق تحقیقات انجام شده مصرف شکلات تلخ در افراد سالم مضراتی برای کبد ندارد، اگر بیماری کبدی مانند کبد چرب دارید در مورد مقدار مجاز مصرف شکلات تلخ و مضرات احتمالی آن با پزشک مشورت کنید.

 

5) خوردن شکلات تلخ در بارداری ممنوع است؟

مصرف شکلات تلخ در بارداری اگر بیش از اندازه نباشد، ضرری برای سلامتی مادر و جنین نخواهد داشت.
 

نتیجه گیری

در مقاله فواید و مضرات شکلات تلخ چیست؟ در مورد مزایای مصرف به اندازه و مضرات احتمالی استفاده بیش ازحد شکلات تلخ توضیح دادیم. در مجموعه بسیط-کالا علاوه بر شکلات تلخ، انواع مختلفی از سایر شکلات‌ها موجود می‌باشد. برای خرید حضوری شکلات در ارومیه از شعبه مرکزی بسیط به آدرس خیابان همافر 2 مابین فلکه نه پله و کسری مراجعه کنید. امکان خرید آنلاین شکلات از طریق وبسایت بسیط -کالا و شبکه‌های اجتماعی و همچنین ثبت سفارش تلفنی برای مشتریان گرامی فراهم می‌باشد و خرید‌های شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن آماده‌سازی و ارسال خواهند شد. خوشحال می‌شویم نظرات خود را در مورد مصرف و خرید شکلات تلخ با ما در میان بگذارید.

با تشکر از همراهی شما


تاریخ: 16:51 - 1403/01/05 | دفعات بازدید: 142

نظرات


برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

loading بسیط کالا(شعبه آنلاین بسیط)