0
.
همه چیز درباره قهوه اتیوپی و انواع خاستگاه‌ها

همه چیز درباره قهوه اتیوپی و انواع خاستگاه‌ها، امروزه قهوه جز پرطرفدارترین نوشیدنی های جهان است و هزاران سال است که کشور اتیوپی بخشی از بهترین قهوه های مرغوب و تک خاستگاه جهان را تامین می کند. به احتمال زیاد شما هم در مورد قهوه اتیوپی شنیده اید چرا که اتیوپی به خاطر اینکه زادگاه قهوه است شهرت جهانی دارد و اغلب مشتاق می شویم قهوه این کشور را امتحان کنیم. اتیوپی دارای انواع مختلفی است که براساس سلیقه شخصی خود می توانیم نوع دلخواه خود را انتخاب کنیم. در مقاله همه چیز درباره قهوه اتیوپی و انواع خاستگاه‌ها در مورد گونه گیاه قهوه ای که در این کشور رشد می کند مناطق تولید قهوه اتیوپی و برندهای قهوه این کشور مطالبی داریم برای آشنایی با این موضوعات و یافتن پاسخ سوالات خود در مورد خرید قهوه اتیوپی با ما همراه باشید.


تاریخچه قهوه اتیوپی

تاریخچه قهوه اتیوپی

 

جالب است بدانید قهوه برای اولین بار در کل دنیا در اتیوپی کشف شد، طبق افسانه ها قهوه در قرن نهم توسط چوپان جوانی در منطقه کافای اتیوپی کشف شد او متوجه شد که بزهایش بعد از خوردن گیلاس های قرمز یک علف ناشناس رفتارهای عجیب و پرانرژی دارند چوپان که نامش کالدی بود تصمیم گرفت این میوه تازه را خودش هم امتحان کند بعد از خوردن این میوه متوجه شد که انرژی اش زیاد می شود، چوپان کشف این گیاه را با راهبان محلی در میان گذاشت علی رغم مشکلات و مخالفت‌های اولیه راهبان و افراد محلی میوه‌ها را در آب گرم خیسانده و از آن استفاده کردند همگی متوجه تاثیر قهوه روی خودشان شدند اینگونه بود که قهوه متولد و به مرور زمان جهانی و سپس به نوشیدنی پرطرفدار تبدیل شد تا آن زمان قهوه فقط به طور طبیعی رشد می‌کرد که بعداً خود افراد محلی آن را کشت می‌دادند و با گذشت زمان قهوه یک محصول تجاری در اتیوپی و کشورهای دیگر شد.

برای مطالعه بیشتر در مورد تاریخچه قهوه در ایران و جهان مقاله ای با همین عنوان در وبسایت بسیط کالا نوشته شده که می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید.

 

جغرافیای اتیوپی و رشد‌ قهوه

جغرافیای اتیوپی و رشد‌ قهوه

 

اتیوپی در منطقه شاخ آفریقا واقع شده است و بزرگترین تولید کننده قهوه در آفریقاست. نیمی از قهوه تولیدی خود را صادر می کند، طبق آمار پنجمین کشور صادر کننده قهوه در دنیاست. آب و هوای این کشور از معتدل در ارتفاعات تا گرم در مناطق پست متغیر است. گیاه قهوه (قهوه چندین گونه دارد گونه قهوه‌ای که در اتیوپی رشد می کند عربیکاست) در قسمت جنوب غرب این کشور و در ارتفاعات بالاتر از ۱۰۰۰ متر از سطح دریا معمولاً رشد می‌کند اما در صورتی که ارتفاع حدود ۲۰۰۰ متر باشد کیفیت قهوه بالاتر می‌رود.

 

مناطق تولید قهوه در اتیوپی

مناطق تولید قهوه در اتیوپی

 

(یرگاچف) Yirgacheffe 

یرگاچف منطقه‌ای درجنوب کشور اتیوپی است. در این منطقه قهوه به روش شسته فراوری می‌شود دانه های قهوه در یرگاچف در ارتفاع ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا رشد می‌کند به خاطر ارتفاع، سرعت رشد گیاه پایین است و این موضوع سبب می شود درخت زمان بیشتری برا رساندن مواد مغذی به دانه‌های قهوه داشته باشد و بهترین طعم را ایجاد کند. قهوه‌های این منطقه اسیدیته بالایی دارند. دانه‌های قهوه‌ این منطقه عطری مانند بوی گل گاهاً خیلی جزئی مشابه بوی نارگیل برشته شده دارند و قهوه ته‌رنگی از شراب یا توت را نشان می دهد. در مورد نت‌های طعمی بعضاً طعم آجیل یا شکلات دارند این ویژگی‌ها باعث می‌شود این گونه انتخاب بسیار مناسبی برای آیس قهوه باشد.
 

(سیدامو) Sidamo 

در این منطقه گیاه قهوه در ارتفاع حدود ۱۵۰۰ تا ۲۲۰۰متر بالاتر از سطح دریا رشد می‌کند همانطور که قبلا اشاره کردیم در ارتفاعات بالا سرعت رشد گیاهان پایین و مقدار جذب املاح در گیاه بالاست این مسئله باعث ایجاد طعم‌های قوی‌تر بر اساس آب و هوای محلی و شرایط خاک می‌شود.
این منطقه یکی از سه مناطق دارای نشان تجاری قهوه اتیوپی می باشد دو منطقه دیگر نیز هرار و گوجی هستند. قهوه‌های این منطقه از اتیوپی برای طعم پیچیده، غنی و حس شادابی بعد از خوردن آنها شناخته شده هستند دانه‌های قهوه‌ی سیدامو نت‌هایی از مرکبات توت‌ها و لیمو دارند که به آنها خاصیت اسیدی می‌دهد اندازه این دانه‌های قهوه متوسط است توجه کنید که دو منطقه گوجی و یرگاچف جزیی از منطقه سیدامو هست.
دانه‌های ۱۰۰% عربیکای اتیوپی سیدامو نیز در مجموعه بسیط موجود می باشد برای خرید قهوه به صورت آنلاین یا برای سفارش از سایت کلیک کنید. 
 
Guji (گوجی)

.این منطقه در جنوب شرق کشور اتیوپی واقع شده است

 گیاه قهوه در گوجی در ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۲۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا رشد می‌کند. این منطقه قهوه

در سال ۲۰۰۲ ایجاد شد قبلا جزیی از سیدامو بود. این منطقه هر دو روش فرآوری خشک و شسته را دارد. دانه‌های قهوه این منطقه اسیدیته بالا دارند
.نت های طعمی، این دانه ها مانند مرکبات می‌باشد
 قهوه عربیکا اتیوپی گوجی در مجموعه بسیط موجود می‌باشد برای خرید آنلاین کلیک کنید

 

 

 

 

Harrar (هرار)

،این منطقه در شرق کشور اتیوپی قرار دارد
.یکی از قدیمی‌ترین مناطق تولید قهوه که تا به امروز به تولید خود ادامه داد
 .در این منطقه قهوه در مناطق مرتفع شرق اتیوپی پرورش داده می‌شود رشد گیاهان در ارتفاع ۱۵۰۰ تا۲۰۰۰متر بالاتر از سطح دریا می‌باشد، برداشت و فرآوری دانه‌های قهوه‌ در هرار هنوز به صورت دستی و خشک انجام می شود
 ته مزه‌ای از طعم میوه شراب و موکا ویژگی‌های طعم قهوه‌های این منطقه می‌با

قهوه‌های این منطقه برخلاف سیدامو به شدت اسیدی
 .بودنشان معروف نیستند و نسبتاً متعادل‌ترند

 Limo (لیمو)

.این منطقه در جنوب غرب اتیوپی واقع شده است
 قهوه‌های این منطقه به روش شسته فراوری می‌شوند و به اسیدیته کم معروفند اطلاعات موجود از این منطقه خیلی کم است

برندهای قهوه اتیوپی


 در مورد برندهای قهوه‌ای اتیوپی این کشور سه برند و نشان تجاری به نام خود ثبت کرده که نامگذاری آنها از روی اسم منطقه ها بوده است :Yirgacheffe Sidamo Harrar

 کمپانی ها برند‌ها و فروشگاه‌های بزرگ دنیا نیز قهوه‌های مناطق مختلف اتیوپی را رست میکنند یا دانه های رست شده در اتیوپی را میفروشند

 illy

 .یک برند مشهور ایتالیایی که در سال 1933 تاسیس شده است فعالیت این کمپانی بیشتر در زمینه تولید قهوه می‌باشد

 

illy

 

 Lifeboost

 .این کمپانی از کشور نیکاراگوئه می باشد و درسال ۲۰۲۰ تاسیس شده است، موسسس این کمپانی گفته است هدفش پخش قهوه سالم در کل دنیاست

 

 Lifeboost

 درجه‌ بندی کیفی قهوه اتیوپی

 دانه‌های قهوه از یک تا نه درجه‌بندی کیفی می‌شوند


درجه 1 تا 2 تخصص

 درجه 3 تا 9 تجاری

درجه تخصصی


 این دانه ها کیفیت بالایی دارند و عاری از هرگونه عیبی مانند بدفرمی،آسیب حشرات،کپک زدگی، بیش از حد رسیدن، عفونت قارچی و طعم تلخ هستند ویژگی‌های طعم این دانه‌ها غنی و منحصر به فرد می‌باشد

درجه تجاری


 دانه‌ها نسبتا از لحاظ ظاهری و طعم کم و کاستی دارند و طبیعتاً کیفیت آنها کمتر از دانه‌های درجه تخصصی است.طبیعتا قیمت این دسته از دانه‌ها کمتر از دانه‌های تخصصی است
 رست این دانه ها طولانی‌تر و در دماهای بالا انجام می شود تا حدالامکان کیفیت پایین آنها مخفی شود.این دانه‌ها معمولا ترکیبی از انواع مختلف دانه‌ها از کشورهای مختلف هستند
 

روش فرآوری دانه‌های قهوه در اتیوپی

به فرایندهایی که از زمان چیده شدن گیلاس‌های قهوه تا رسیدن به دانه‌های سبز قهوه انجام می‌شود فراوری گفته می‌شود.
دو روش برای فرآوری قهوه وجود دارد: فرآوری خشک و فرآوری شسته


روش فرآوری خشک

 

روش فرآوری خشک  

به این روش، روش طبیعی نیز گفته می شود در گذشته انجام می شده و تاکنون نحوه انجام آن هیچ تغییری نکرده امروزه در بعضی از مناطق اتیوپی همچنان به روش خشک فرآوری می‌شود، در واقع گیلاس های چیده شده بعد از جدا کردن گیلاس های بی کیفیت و نامتراکم روی بسترهایی از جنس چوب یا آجر و... هفته‌ها زیر نور خورشید قرار داده می‌شوند تا خشک شوند.
برخلاف روش خشک روش شسته روز به روز با پیشرفت تجهیزات و امکانات تغییر می‌کند.


روش فرآوری شسته 


سورتینگ(Sorting)

 

سورتینگ

 


گیلاس‌ها برای جداسازی در آب قرار داده می‌شوند گیلاس‌هایی که تراکم کافی نداشته باشند معیوب باشند در سطح آب شناور می‌مانند و بدیهی است که گیلاس‌های متراکم ته نشین می‌شوند.


پالپینگ(Pulping)

 

پالپینگ


در این مرحله از یک پالپر استفاده می‌شود تا قسمت پوسته خارجی دانه قهوه از بین برود و پوسته کاغذی ظاهر شود.

 

تخمیر(Fermentation)

 

عکس مربوط به مرحله تخمیر فرایند شسته


برای از بین بردن موسیلاژ یا همان ماده لزجی که پوسته کاغذی را احاطه کرده است حدود دو یا سه روز دانه ها در تانک‌های تخمیری قرار داده می‌شوند و بعد از پایان این مرحله نیز حدود ۱۲ ساعت در تانک‌های آب خیس می‌خورند


خشک کردن(Drying)

 

خشک کردن


در این مرحله که آخرین مرحله از روش فرآوری شسته می‌باشد،دانه‌های قهوه حدود دو هفته روی بسترهای برجسته‌ای قرار داده می‌شوند تا خشک شده، آماده بسته بندی و استفاده شوند.


رست(Roast)

 

رست

دانه‌های قهوه خام و سبز حاصل از فرآوری را می توانیم بدون هیچ پروسه و تغییر دیگری استفاده کنیم یا اینکه دانه‌ها را رست کنیم، اصطلاح رست تفت دادن برشته کردن یا بو دادن دانه‌ها می‌باشد. در هر حالت دانه ها طعم و ویژگی و فواید متفاوتی دارند.
همتانطور که در مورد مراحل چیدن و فرآوری دانه‌های قهوه صحبت کردیم واهمیت آن را گفتیم، رست نیز اهمیت زیادی در کیفیت و طعم نهایی قهوه دارد


در مورد تفاوت بین دانه‌های سبز و دانه‌های رست شده می‌توان گفت که طی تفت دادن یا به اصطلاح همان رست قهوه یک سری تغییرات ظاهری و شیمیایی در دانه‌های قهوه رخ می‌دهد. برای مثال یکی از تغییراتی که طی رست در دانه‌های قهوه رخ می‌دهد کاراملیزه شدن است طی این فرآیند دانه‌های قهوه طعم شیرین و آجیلی به خود می‌گیرند و از سبز به قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهند رست قهوه‌ سه درجه دارد: روشن، مدیوم و تیره. رست مدیوم به خاطر طعم و عطر متعادلش محبوب تر است و خریداران بیشتری دارد.
دانه‌های سبز قهوه طعمی اسیدی و زننده دارند که ناشی از مقدار بالای اسید در آنها هست طی رست قهوه خاصیت اسیدی دانه‌ها ملایم‌تر و متعادل‌تر می شود که بعد از دم کردن یک نوشیدنی لذت بخش به دست می آید. در مجموعه بسیط روزانه دانه های قهوه رست می شوند و شما می توانید هر زمانی که خواستید دانه های تازه رست شده و باکیفیت تهیه کنید.

جمع بندی و نتیجه گیری 

قهوه محبوبیت زیادی دارد، از طرفی هم تنوع دانه های این نوشیدنی واقعا زیاد است اینکه این تنوع ها را بشناسیم وانواع گونه ها و ویژگی انها را یاد بگیریم کمک می‌کند قهوه دلخواه خود را به راحتی پیدا کنیم گفتیم که یکی کشورهایی که دانه قهوه تولید می کنند اتیوپی است در مقاله همه چیز درباره قهوه اتیوپی و انواع آن بررسی کردیم که قهوه اتیوپی چه انواعی دارد فرق بین انها چیست. موقعیت جغرافیایی این کشوردر کمربند قهوه، مناطق مختلف، برند ها و انواع دانه‌ها (نت های طعمی و بادی و اسیدیته و آروما) توضیح دادیم همچنین اینکه روش فراوری دانه ها چیست و چگونه انجام میشوند و رست چیست و اهمیت آن.به نظرم قهوه اتیوپی برای یکبار هم که شده ارزش امنحان کردن دارد هر چند به احتمال زیاد آرومای این قهوه و طعم خاص آن شما را جذب کند و جز طرفداران همیشگی اش بشوید.با تشکر از اینکه همراه ما بودید اگر در مورد قهوه اتیوپی و مطالب گفته شده نظری دارید خوشحال میشویم با ما در میان بگذارید .در مورد انواع دیگری از قهوه نیز ما در سایت بسیط مطاللبی داریم می توانید مطالعه بفرمایید شما عزیزان می توانید به مجوعه چای قهوه بسیط مراجعه کرده و قهوه تک خاستگاه 100درصد عربیکای اتیوپی تهیه کنید.
خرید حضوری:
آدرس شعبه مرکزی بسیط ارومیه خیابان همافر 2 مابین فلکه نه‌پله و کسری
بسیط امکان سفارش تلفنی را نیز برای شما عزیزان فراهم کرده است.برای سفارش می توانید با شماره
04491012161
تماس حاصل فرمایید.

 

 


تاریخ: 17:11 - 1402/11/10 | دفعات بازدید: 99

نظرات


برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

loading بسیط کالا(شعبه آنلاین بسیط)