0
.
10 ویژگی یک شکلات خوب

10 ویژگی یک شکلات خوب، در دنیای امروز شکلا‌ت‌ها با طعم‌های متفاوت و در طرح‌ها و بسته بندی‌های متنوعی تولید می‌شوند به طوری که شما با هر هدف خرید و هر ذائقه‌ای مطمئنا گزینه‌های زیادی برای انتخاب خواهید داشت و با این حجم تنوع، انتخاب برایتان سخت‌تر می‌شود پس نکات زیادی را مانند عطر شکلات، مواد اولیه بکار رفته در تولید شکلات و برند شکلات هنگام خرید باید در نظر بگیرید. در این مقاله خصوصیات یک شکلات خوب بررسی خواهد شد تا شما تجربه خوبی در خرید شکلات داشته باشید. در مجموعه بسیط انواع شکلات‌های تلخ و شیری، برندهای خارجی و داخلی شکلات با قیمت‌های متفاوت موجود می‌باشند برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه و ثبت سفارش به صفحه خرید شکلات مراجعه کنید.

در این مقاله به بررسی مطالب زیر خواهیم پرداخت:

◆ عوامل موثر در تشخیص یک شکلات خوب

 شرایط نگهداری شکلات

 شکلات خوب برای سلامتی ضرر دارد؟

 شکلات خوب از کجا بخریم؟


 

عوامل موثر در تشخیص یک شکلات خوب

 

1) طعم شکلات

 

طعم شکلات

عکس طعم شکلات 

 

وقتی یک تکه شکلات خوب را در دهانتان می‌گذارید هیچ وقت طعم روغن یا کره را حس نخواهید کرد نکته دیگر اینکه یکی از ویژگی‌های قابل توجه شکلات خوب زود آب شدن آن در دهان می‌باشد ولی طعم آن حتی چند دقیقه بعد از تمام شدن در دهان باقی می‌ماند و بسته به نوع شکلات انتخابی شما این طعم می‌تواند تلخ یا شیرین باشد. مطمئنا نوع دانه های کاکائو و روش فرآوری و طریقه ترکیب و تولید نیز در طعم شکلات تاثیر خواهد گذاشت.

شکلات تلخ ترکیبی از کاکائو جامد و کره کاکائو می‌باشد، شما با خوردن این شکلات طعم خالص کاکائو را به خوبی حس خواهید کرد. در مورد طعم شیرین شکلات نیز باید بگوییم در درصد‌های بالای 60، شکر اضافه نمی‌شود. اما اگر شما طرفدار شکلات با طعم شیرین هستید شکلات‌هایی با درصد حدودا پایین‌تر از 60% را تهیه بفرمایید. در شکلات‌های سفید طعم کاکائو به خاطر کره کاکائو می‌باشد و هیچ کاکائو جامدی به این نوع از شکلات‌ها اضافه نمی‌شود.
و اگر شکلات شما مغزدار یا طعم میوه‌ای داشته باشد روی بسته بندی نوشته می‌شود. برای ثبت سفارش انواع شکلات مغزدار خارجی و ایرانی به صفحه خرید شکلات مغزدار وبسایت بسیط-کالا مراجعه کنید.

 

2) بافت شکلات

بافت یک شکلات خوب ویژگی مهمی است و مشخصه‌های مختلفی دارد:
 بافت یکدست: شکلات جامد باید بافتی سفت و یکدست داشته باشد زیرا کره کاکائو در دمای اتاق ذوب نمی‌شود، برای مثال پوسته پوسته نشده باشد و هنگام شکستن، خم نشود و به خوبی بشکند و صدای شکستن را کامل بشنوید. (نکته قابل توجه این که بافت شکلات شیری نسبت به شکلات تلخ نرم‌تر و خامه‌ای‌تر می‌باشد.)

 عدم چسبندگی: مشخصه دیگر بافت شکلات خوب عدم چسبندگی می‌باشد، به راحتی از قالب جدا می‌شود و وقتی شکلات خوب و با کیفیت را در دستتان می‌گیرید باید هیچ چسبندگی نداشته باشد.
بافت یکنواخت: موضوع دیگر در مورد بافت شکلات خوب این است که کاملا یکنواخت و نرم در دهانتان آب می‌شود و دانه دانه نمی‌شود، مگر اینکه شکلات دانه‌ای باشد و بافت شنی داشته باشد که درصد کمی از شکلات‌ها این ویژگی را دارند و در قسمت مشخصاتشان نوشته می‌شود.

 

3) مواد اولیه شکلات

 

مواد اولیه شکلات

عکس مواد اولیه شکلات

 

در هنگام خرید شکلات همیشه به برند و شرکت تولیدی توجه کنید تا مطمئن شوید طی فرایند تولید از مواد اولیه باکیفیت و مرغوب استفاده شده است و مواد تشکیل دهنده واقعی روی بسته بندی نوشته شده است چرا که شرکت‌های نامعتبر از مواد ارزان قیمت و جانشین استفاده می‌کنند اما در مشخصات مواد اولیه روی بسته بندی درج نمی کنند.

 

4) ظاهر شکلات

♦ سطح براق: یک شکلات خوب دارای سطحی براق می‌باشد و مات بودن شکلات می‌تواند نشان دهنده کهنگی یا تقلبی بودن آن باشد (طی پروسه تولید شکلات یک سری فرایند‌ها و تکنیک هایی باید انجام گیرد که سبب کریستالی شدن چربی‌ها می‌شوند و کریستالی شدن نیز منجر به سطح براق و راحت جدا شدن شکلات از قالب می‌شود.)

♦ شکل شکلات: شکلات‌ها در طرح‌ها و شکل‌های متنوعی مانند مربع، دایره و قلب و… تولید می‌شوند، می‌توانید طبق سلیقه و دلخواه خود طرح‌های مختلفی خریداری کنید.

♦ رنگ شکلات: رنگ شکلات‌های سفید کاملا سفید نیست و کمی متمایل به زرد یا کرمی رنگ می‌باشد، شکلات‌های شیری نیز رنگ قهوه‌ای روشنی دارند که هر چقدر درصد کاکائو (کاکائو جامد) کمتر باشد رنگ قهوه‌ای این شکلات‌ها روشن تر خواهد بود. شکلات‌های تلخ نیز به رنگ قهوه‌ای تیره می‌باشند و تمایل رنگ قهوه‌ای به قرمز نشان از مرغوبیت شکلات می‌باشد. پس شکلات‌های شیری و تلخ طیف رنگی قهوه‌ای روشن تا تیره را دربر می‌گیرند، شکلات های تلخ بالای 95% در انتهای این طیف قرار دارند چرا که رنگ آنها قهوه‌ای کاملا تیره می‌باشد. برای مشاهده تنوع و خرید انواع شکلات شیری خارجی و داخلی به صفحه خرید شکلات شیرین مراجعه کنید.

 

5) کیفیت شکلات

با خوردن یک شکلات خوبی که کیفیت بالایی دارد علاوه بر لذت طعم فوق‌العاده آن مواد مغذی و مفیدی جذب بدن شما می‌شود و ضرر کمتری برای شما خواهد داشت مخصوصا در شکلات‌های تلخ با درصد کاکائو بالاتر و شکر کمتر.

 

6) عطر و بوی شکلات

 

عطر و بوی شکلات

عکس عطر و بوی شکلات

 

شکلات‌های تلخ با درصد بالا عطر دلنشین و تلخ کاکائو را دارند و با پایین آمدن درصد کاکائو جامد و اضافه شدن شکر بوی شیرینی نیز حس می‌شود. شکلات سفید غالبا بوی شیرین و فرآورده های شیری و افزودنی‌هایی مثل وانیل دارد و به صورت خیلی ناچیزی بوی کاکائو که ناشی از وجود کره کاکائو در ترکیبات این نوع شکلات می‌باشد، دارد. عطر و بوی شکلات خوب عاری از هر گونه بوی کهنگی و روغن و آلودگی‌ها می‌باشد.

 

7) بسته بندی شکلات

بسته بندی باید شکلات را از عوامل مختلف محیطی مانند نور، رطوبت و بو‌های شدید نگهداری کند. بسیار از برند‌های خارجی و ایرانی شکلات در کنار اصولی بودن بسته بندی، روی زیبایی و جذابیت بسته بندی نیز کار می‌کنند. برای کسانی که می‌خواهند شکلات هدیه دهند، بسته بندی‌ خوب شکلات اهمیت زیادی دارد. برای خرید بهترین شکلات برای هدیه به صفحه خرید شکلات کادویی وبسایت بسیط-کالا مراجعه کنید.

 

8) تاریخ تولید و انقضای شکلات

نحوه چاپ نوشته‌های روی بسته‌بندی شکلات باید به نحوی باشد که کاملا واضح باشد و اطلاعات لازم را به سادگی انتقال دهد.

♦ تاریخ تولید شکلات: هنگام خرید شکلات دقت کنید که زمان زیادی از تولید شکلات نگذشته باشد، شکلات هر چقدر تازه‌تر باشد عطر و طعم بهتری خواهد داشت.

♦ تاریخ انقضای شکلات‌: تاریخ انقضای شکلات‌های مختلف از چند ماه تا چند سال متفاوت است، هنگام خرید به این مورد نیز دقت کنید.

 

9) برند شکلات

برند شکلات

عکس برند شکلات

 

اگر دنبال یک برند شکلات خوب هستید گزینه‌های زیادی پیش رو دارید، برند‌های خارجی زیادی در شکلات سازی فعالیت دارند و محصولات بسیار متنوعی تولید می‌کنند که احتمالا اکثر آنها را می‌شناسید. برندهایی مانند:

♦ Guylian (گولیان) از کشور بلژیک 

♦ Cadbury (کدبری) از کشور انگلستان

♦ Nestlé (نستله) و Lindt (لینت) ازکشور سوئیس

♦ Mars (مارس) از کشور آمریکا

♦ Rittersport (ریتر اسپرت) از کشور آلمان

در کشور خودمان نیز چندین سال است برند‌های داخلی شکلات، محصولات با‌کیفیتی تولید می‌کنند:

 برند مگا استار

♦ برند برنوتی‌

♦ برند پارمیدا

♦ برند سایرو

♦ برند باراکا

تمامی شکلات‌های خوب برند‌های خارجی و ایرانی در مجموعه بسیط موجود می‌باشد. 

 

10) قیمت شکلات

قیمت شکلات با توجه به مواد اولیه، کیفیت، بسته بندی و برند داخلی و خارجی متفاوت می‌باشد و طبیعتا شکلات‌های با کیفیت و خارجی قیمت بالاتری دارند و نوسانات بازار ارز سبب افزایش قیمت زود به زود این کالا‌ها می‌شود.
شما می‌توانید به سایت مجموعه بسیط کالا مراجعه و قیمت شکلات خارجی و ایرانی و محصولات دیگر را مقایسه کنید، در این مجموعه واردات کالا‌های خارجی با حداقل واسطه‌ها می‌باشد و کالا‌های ایرانی مستقیما از تولید کننده خریداری می‌شود به همین دلیل قیمت‌ها نسبت به بازار مقرون به صرفه تر می‌‎باشند و نکته مثبت دیگر اینکه تا حد ممکن ثابت می‌مانند و افزایش نمی‌یابند. امروزه فروشگاه‌های شکلات زیادی در سراسر کشور فعالیت می‌کنند اما در بسیط شما می‌توانید انواع شکلات مورد نیاز خود را به قیمت خرید مستقیم شکلات از کارخانه تهیه کنید، این مجموعه صرفا یک فروشگاه نیست و مجموعه بزرگ چای و قهوه می‌باشد و از بهترین برند‌های قهوه ایران است.

 

شرایط نگهداری شکلات

تا این قسمت مقاله 10 ویژگی یک شکلات خوب بیان شد، ‌حال می‌خواهیم بدانیم بعد از تهیه شکلات خوب چگونه آن را نگهداری کنیم؟
قبل از اشاره به نکات نگهداری صحیح شکلات خوب، این موضوع را یادآوری می‌کنیم که شکلات را هر چقدر تازه‌تر میل کنید بهتر است و از عطر و طعم آن بیشتر لذت خواهید برد ولی اگر نیاز دارید برای مدتی شکلات را نگهداری کنید به نکات زیر توجه کنید:

 

- دمای محیط نگهداری شکلات

بهتر است شکلات را در دما‌های کمی پایین‌تر از دمای اتاق (25 درجه سانتیگراد) نگهداری کنید، دماهای بالا باعث ذوب شکلات و از بین رفتن بافت و ساختار آن می‌شود و اگر در دماهای پایین نگهداری کنید قبل از استفاده با قرارگیری در دمای اتاق دچار شوک دمایی خواهد شد. شوک دمایی منجر به فاسد شدن شکلات نمی‌شود ولی عطر و طعم آن را به شدت کاهش می‌دهد. برای جلوگیری از این موضوع شکلات را مستقیما از محیط سرد به محیط گرم منتقل نکنید.

 

- رطوبت محیط نگهداری شکلات

محیط ایده آل برای نگهداری شکلات خوب و حفظ حداکثری کیفیت و عطر و طعم آن، محیطی است که نه خیلی خشک است و نه خیلی مرطوب و رطوبت متوسطی دارد (حدود 50%).

 

- بو‌های موجود در محیط نگهداری شکلات

محیط نگهداری شکلات خوب باید عاری از بو‌های تند و شدید باشد در غیر این صورت شکلات بو‌های محیط را جذب خواهد کرد و عطر و طعم لذت بخشی نخواهد داشت.

 

شکلات خوب برای سلامتی ضرر دارد؟

 

شکلات خوب برای سلامتی ضرر دارد؟

عکس شکلات و سلامتی

 

مصرف بیش از اندازه شکلات حتی شکلات خوب، با کیفیت و ساخته شده طبق استاندارد‌های بهداشت جهانی برای سلامتی مضر است. شکلات ارزش غذایی بسیار بالایی دارد، درصورتی که به اندازه مصرف شود فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد مخصوصا شکلات‌های تلخ با درصد بالای کاکائو که شکر و افزودنی‌های خیلی کمی دارند. پس مواد معدنی و مغذی فروان و ترکیبات آنتی اکسیدان ضد سرطان شکلات دلیل بر استفاده بیش از حد آن نمی‌شود.

در صفحه خرید شکلات تلخ می‌توانید تمامی محصولات با درصد‌های کاکائو متفاوت و لیست قیمت‌ها را مشاهده و سفارشات خود را ثبت کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.

 

شکلات خوب از کجا بخریم؟

برای خرید شکلات خوب از مراکزی اقدام کنید که شکلات‌های ایرانی با کیفیت و شکلات‌های خارجی اصل عرضه می‌کنند و برای راحتی مشتریان روش‌های مختلف خرید را فراهم کرده‌اند. در مجموعه بسیط ارومیه تمامی برند‌های با کیفیت خارجی و ایرانی شکلات با قیمت‌های بسیار مناسب و مقرون به صرفه عرضه می‌شود. علاوه بر امکان خرید حضوری شکلات از شعبه مرکزی بسیط ارومیه (ارومیه، خیابان همافر2، مابین فکله نه پله و کسری)، امکان خرید آنلاین از وبسایت بسیط کالا و شبکه‌های اجتماعی و همچنین خرید تلفنی فراهم می‌باشد. خرید‌های شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن آماده سازی و به سراسر کشور ارسال می‌شود.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

شکلات از خوراکی‌های بسیار خوشمزه و پر‌طرفداری است که مصارف خانگی و صنعتی زیادی دارد. این خوردنی خوش طعم هم به تنهایی هم در کنار نوشیدنی‌های گرم لذت بخش می‌باشد می‌توانید مقاله بهترین شکلات در کنار قهوه را مطالعه کنید. علاوه بر این موارد در تهیه انواع کیک‌ها، دسر‌ها و شیرینی‌ها کاربرد دارد. برند‌های خارجی و داخلی زیادی شکلات تولید می‌کنند، هنگام خرید شکلات با تنوع زیادی از محصول و قیمت‌ آن‌ها روبه می‌شویم در مقاله 10 ویژگی یک شکلات خوب به طور جزئی در مورد خصوصیات شکلات خوب صحبت شد تا خرید اصولی و صحیحی داشته باشید. خوشحال می‌شویم در مورد مطالب مقاله و محصولات بسیط هر نظری داشتید با ما به اشتراک بگذارید.
با تشکر از همراهی شما

 

تاریخ: 13:02 - 1402/12/21 | دفعات بازدید: 99

نظرات


برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

loading بسیط کالا(شعبه آنلاین بسیط)