0
.
روش لاغری با شکلات و خواص آن

روش لاغری با شکلات و خواص آن، بسیاری از افراد به دلایل متفاوتی همواره در زندگی روزمره خود تلاش می‌کنند که خوراکی‌های رژیمی کم چرب و کم شکر مصرف کنند اما ترک خوردن خوراکی‌هایی مثل شکلات برای عاشقان آن می‌تواند بسیار دشوار باشد. ما برای این افراد شکلات‌های رژیمی را پیشنهاد می‌کنیم. شکلات‌های رژیمی به شکلات‌هایی گفته می‌شود که میزان شکر موجود در آن کم است و یا اینکه اصلا شکر ندارند. در صورتی که این شکلات‌ها به میزان مناسبی استفاده شوند نه تنها مضر نبوده بلکه خرید شکلات فواید زیادی را برای سلامتی با خود به همراه دارند.

در این مقاله اطلاعاتی درباره مطالب زیر کسب خواهید کرد:

انواع شکلات‌های رژیمی مناسب روش لاغری با شکلات
چه کسانی باید شکلات رژیمی استفاده کند؟
 چرا برخی شکلات‌های بی شکر شیرین هستند؟
 آیا شکلات رژیمی به کاهش وزن کمک می‌کند؟
◆ چه فاکتورهایی را در انتخاب شکلات رژیمی خود در نظر بگیریم؟
 برای کاهش وزن چقدر شکلات رژیمی بخوریم؟
◆ ایده‌های قرار دادن شکلات رژیمی در برنامه غذایی برای لاغری
◆ 2 نکته ضروری که هنگام خرید شکلات رژیمی باید به آن‌ها توجه کنید.
◆ 3 مورد از برندهای تولید کننده شکلات رژیمی

 

انواع شکلات‌های رژیمی مناسب روش لاغری با شکلات

همانطور که اشاره کردیم شکلات‌های رژیمی فاقد شکر می‌باشند اما این ویژگی به 2 صورت با نام‌های شکلات‌های بی شکر (sugar-free chococlates) و شکلات‌های بدون شکر افزوده شده (no-sugar-added chococlates) روی بسته‌بندی شکلات‌ها نمایش داده می‌شود.

 

شکلات‌های بی شکر sugar-free chocolates

میزان شکر در این شکلات‌ها صفر است. به این معنی که مواد اولیه‌ای که در ساخت این شکلات‌ها استفاده می‌شود به خودی خود فاقد هرگونه شکر بوده و نیز هیچ شکر اضافی‌ و جداگانه‌ای به آن افزوده نشده است. در نتیجه اگر قصد خرید این نوع از شکلات‌ها را دارید حتما میزان شکر ثبت شده روی بسته‌بندی را چک کنید که صفر باشد. شکلات‌های بی شکر فقط شکلات‌های تلخ را شامل می‌شوند و نه شکلات‌های شیری را که در ادامه به دلیل آن اشاره می‌کنیم. 

 

شکلات‌های بدون شکر افزوده شده no-sugar-added chocolates

لاکتوز قندی است که به طور طبیعی در شیر وجود دارد و در نتیجه شکلات‌های شیری که حاوی شیر هستند قند لاکتور دارد. از این رو درست کردن شکلات شیری " بی شکر" امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل روی این شکلات‌ها علامت بدون شکر افزوده شده وجود دارد. به این معنی که هیچ شکر اضافی و جداگانه‌ای به شکلات اضافه نشده اما حاوی قند طبیعی است.

 

شکلات تلخ

شکلات تلخ به شکلاتی گفته می‌شود که میزان کاکائو موجود در آن بالای 52% باشد اما توصیه می‌کنیم که اگر قصد دارید شکلات تلخ را به عنوان شکلات رژیمی در وعده‌های غذایی خود جای دهید، از شکلات تلخ با درصد بالا استفاده کنید، چرا که مقدار شکر موجود در آن‌ها کمتر بوده و کالری کمتری را با خوردن شکلات تلخ کسب خواهید کرد.

 

کدامیک بهتر است؟

این مورد بستگی به رژیم غذایی شما دارد. اگر نباید از هیچگونه شکری حتی به میزان کم استفاده کنید شکلات بی شکر برای شما مناسب خواهد بود، ولی اگر رژیم غذایی خیلی محدودی ندارید می‌توانید از شکلات‌های بدون شکر افزوده شده یا شکلات تلخ با درصد بالا استفاده کنید.

 

چه کسانی باید شکلات رژیمی استفاده کند؟

 

انواع شکلات‌های رژیمی

 

افرادی که دیابت دارند.

افرادی که در رژیم غذایی خود کربوهیدرات کمی را باید جای دهند.

افرادی که قصد کاهش وزن دارند.

افرادی که دارای رژیم کتوژنیک هستند. رژیم کتوژنیک رژیمی است که کربوهیدرات کمی را در بر داشته و برای کنترل برخی بیماری‌های خاص توسط پزشک تجویز می‌شود.

 

چرا برخی شکلات‌های بی شکر شیرین هستند؟

برای شیرین کردن شکلات‌های بی شکر و دلنشین‌تر کردن طعم آن‌ها برای افرادی که به طعم شیرین شکلات علاقه دارند، از شیرین کننده‌ها استفاده می‌شود. بیشتر این شیرین کننده‌ها در آزمایشگاه‌ها از مواد شیمیایی ساخته می‌شوند و برخی از آ‌ن‌ها به طور طبیعی از گیاهان خاصی استخراج می‌شوند. این شکلات‌ها برای افرادی که می‌خواهند در کنار خوردن شکلات و چشیدن طعم شیرین آن وزن و قند خون خود را کنترل کنند عالی هستند. شیرین کننده‌ها اکثرا شکر و کالری ندارند اما باید توجه داشته باشید که مصرف بی‌رویه شیرین کننده‌های مصنوعی که در برخی شکلات‌ها وجود دارند امکان دارد خطراتی را به دنبال داشته باشد و باید میزان مصرفتان را کنترل کنید.

 

آیا شکلات رژیمی به کاهش وزن کمک می‌کند؟

 

آیا شکلات رژیمی به کاهش وزن کمک می‌کند؟

 

باید بگوییم بله. شکلات رژیمی به واسطه یکسری تاثیرات متابولیسمی که روی بدن دارد، یکی از خوراکی‌هایی شناخته شده و کاربردی برای کاهش وزن است و بسیاری از افراد برای تسریع پروسه لاغری خود از این خوراکی لذیذ کمک می‌گیرند. در ادامه به یکسری از فعل و انفعالات متابولیسمی بدن که در نتیجه خوردن شکلات رژیمی بوجود آمده و باعث کاهش وزن می‌شوند می‌پردازیم.

 

افزایش متابولیسم

متابولیسم فرآیندی است که بدن غذا را به انرژی تبدیل می‌کند و یکی از اصلی‌ترین راه‌هایی که شکلات رژیمی باعث کاهش وزن می‌شود این است که متابولسیم بدن را افزایش می‌دهد. بر اساس تحقیقات، شکلات رژیمی محتویاتی دارد که باعث اثرات ترموژنیک در بدن می‌شود، به این معنی که این مواد میزان تولید گرما را حین هضم غذا افزایش داده و از این طریق باعث افزایش قابلیت بدن برای سوزاندن کالری و چربی بیش‌تر می‌شود و زمانی که میزان کالری که می‌سوزانید بیشتر از کالری مصرفی شما باشد شروع به کاهش وزن می‌کنید. ترکیبات افزایش دهنده متابولیسم موجود در شکلات رژیمی فلاونوئید نام دارند که نوعی آنتی اکسیدان هستند. آنتی اکسیدان‌ها باعث اکسیداسیون چربی و شکستن اسیدهای چرب شده و درنتیجه به مرور میزان چربی بدن کاهش می‌یابد. همچنین شکلات رژیمی حاوی میزان قابل توجهی کافئین است، ماده‌ای که سیستم عصبی مرکزی را تحریک کرده و از این طریق باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شود. از این رو روش لاغری با شکلات بسیار توصیه می‌شود.

 

کاهش اشتها

دلیل دیگری که شکلات رژیمی باعث کاهش وزن می‌شود این است که اشتها را کم می‌کند. شکلات رژیمی حاوی میزان قابل توجهی فیبر و چربی سیر نشده است که این مواد تا چند ساعت باعث ایجاد حس سیری در فرد می‌شود و از این رو مصرف غذا و تنقلات شخص در طول روز کاهش می‌یابد.

طی تحقیقی که روی 12 خانم انجام گرفت، مشخص شد که بو کردن و خوردن شکلات رژیمی باعث کاهش ترشح هورمون گرلین ghrelin (هورمونی که بعد از ترشح باعث افزایش احساس گرسنگی می‌شود) شده و درنتیجه اشتهای آن‌ها را کاهش داد.

طی بررسی دیگری، محققان تاثیر شکلات تلخ (رژیمی) و شکلات شیری را روی 16 فرد مقایسه کردند. نتیجه تحقیقات به این گونه بود که افرادی که شکلات رژیمی خورده بودند احساس سیری و نیز احساس خوشحالی بیش‌تری داشتند. همچنین میزان کالری مصرفی آن‌ها در وعده غذایی بعدی 17% کمتر از افراد دیگری بود که شکلات شیری خورده بودند.

همچنین این مسئله نیز اثبات شده است که شکلات تلخ نسبت به شکلات‌ سفید اشتها را به میزان بیش‌تری کاهش می‌دهد.

 

افزایش حساسیت بدن به انسولین

بعضی تحقیقات نشان داده که شکلات رژیمی حساست سلول‌های بدن را به انسولین افزایش می‌دهد. انسولین ماده‌ای است که میزان قند گلوکز موجود در خون را تنظیم می‌کند. زمانی که غذا می‌خورید بدن شما طی فرآیندی آن را تبدیل به گلوکز کرده و وارد خون می‌کند. انسولین باعث جذب این گلوکز و تبدیل آن به انرژی در سلول‌ها می‌شود.
اگرچه این هورمون برای بدن بسیار ضروری و مهم است، اما مقدار اضافی آن باعث افزایش وزن شده و نیز بدن قادر به کنترل قند خون نخواهد بود. اگر حساسیت سلول‌های بدن به انسولین بیش‌تر باشد، سلول‌ها سریع‌تر و راحت‌تر به گلوگز پاسخ خواهند داد و در نتیجه بدن برای جذب گلوکز به انسولین کمتری نیاز خواهد داشت.
مصرف شکلات رژیمی باعث کاهش میزان انسولین خون شده و در دراز مدت باعث کاهش وزن خواهد شد.

بسیط یکی از معتبرترین و بزرگترین عرضه کننده‌های انواع خوراکی‌های رژیمی برای همراهان گرامی است. شما نیز اگر قصد داشتن یک رژیم غذایی سالم هستید، می‌توانید همین حالا خرید محصولات رژیمی و سلامتی خود را از بسیط-کالا انجام دهید.

 

چه فاکتورهایی را در انتخاب شکلات رژیمی خود در نظر بگیریم؟

 

چه فاکتورهایی را در انتخاب شکلات رژیمی خود در نظر بگیریم؟

 

به مقدار کاکائو شکلات رژیمی توجه کنید.

شکلات تلخ با مقدار کاکائو بالا (بیش‌تر از 70%) بهترین گزینه به عنوان شکلات رژیمی می‌باشد. هر چه میزان کاکائو شکلات بیش‌تر باشد فواید آن برای سلامتی نیز بیش‌تر خواهد بود.
همچنین باید توجه دشته باشید شکلاتی که انتخاب می‌کنید حدالامکان شکر اضافی، طعم دهنده‌های مصنوعی و مواد افزودنی نداشته باشد.

 

هنگام خرید شکلات رژیمی کیفیت را نسبت به کمیت در اولویت قرار دهید.

شکلات رژیمی باکیفیت عطر و رایحه قوی‌تری داشته و شما با خوردن مقدار کمتری از آن خشنود خواهید شد و برای شما کافی خواهد بود. بنابرین میزان کالری مصرفی شما نیز پایین‌تر خواهد بود. همچنین به مواد اولیه‌ای که در درست کردن شکلات استفاده شده دقت کنید و حتما لیست آن را از روی بسته‌بندی بخوانید. میزان کاکائو باید بیش‌تر از تمامی مواد دیگر باشد نه شکر یا محصولات شیری.

 

فاکتورهای دیگری که باید هنگام خرید شکلات رژیمی مرغوب در نظر داشته باشید شامل موارد زیر است:

نوع شیرین کننده

بهتر است از نوعی شکلات رژیمی استفاده کنید که حاوی شیرین کننده‌های مصنوعی نباشد. به جای آن شکلات رژیمی بهتر است که شیرین کننده‌های طبیعی مانند شیره نارگیل یا شیره افرا جهت شیرین کردن شکلات به آن اضافه شده باشد.

منشا دانه‌های کاکائو

دانه‌های کاکائو تک خواستگاه نسبت به دانه‌های کاکائو دیگر معمولا از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و طعم بهتر و مرغوب‌تری نیز دارند.

پروسه تولید شکلات

روشی که کاکائو فرآوری و شکلات تولید می‌شود تاثیر زیادی روی کیفیت شکلات دارد. سعی کنید شکلات رژیمی خود را از برندی انتخاب کنید که پروسه فرآوری آن کوتاه‌تر باشد چرا که در این صورت کاکائو طعم و کیفیت خود را بهتر و بیش‌تر حفظ می‌کند.

 

برای کاهش وزن چقدر شکلات رژیمی بخوریم؟

اگر قصد دارید شکلات رژیمی را در رژیم غذایی خود برای کاهش وزن قرار دهید باید به مقدار آن دقت کنید، زیرا اگرچه شکلات رژیمی فواید زیادی دارد ولی با مصرف زیاد آن کالری مصرفی شما بیش از اندازه خواهد بود. مقداری که همواره پیشنهاد می‌شود 1 تا 2 مکعب یا 10 تا 20 گرم شکلات رژیمی است. به این طریق شما در عین اینکه از فواید شکلات رژیمی برای بدن بهره‌مند می‌شوید، وزنتان نیز کاهش می‌یابد.

 

ایده‌های قرار دادن شکلات رژیمی در برنامه غذایی برای لاغری

 

ایده‌های قرار دادن شکلات رژیمی در برنامه غذایی برای لاغری

 

میوه‌های آغشته در شکلات

شکلات رژیمی خود را ذوب کنید و میوه‌هایی مثل موز، توت فرنگی و زردآلو را آغشته به آن کنید. این یک روش بسیار عالی برای مصرف شکلات رژیمی است و حتی استفاده از میوه‌ها طعم آن را شیرین‌تر و خوشمزه‌تر می‌کند.

 

تهیه میکس‌های شکلات رژیمی

تکه‌های شکلات رژیمی را با آجیل مثل بادام فندق و… و همچنین میوه‌های خشک مخلوط کنید و یک ترکیب بسیار لذیذ درست کنید. فقط باید توجه کنید که مقدار آجیل یا میوه خشک مصرفی شما باید به اندازه کافی باشد تا کالری اضافی کسب نکنید.

 

استفاده شکلات رژیمی با اوت میل

می‌توانید تکه‌ای از شکلات رژیمی خود را به اوت میل اضافه کرده و مصرف کنید. این کار باعث بهتر شدن عطر و طعم اوت میل شما نیز خواهد شد.

 

اسموتی شکلات رژیمی

زمانی که می‌خوهید اسموتی رژیمی مورد علاقه خود را درست کنید، یه تکه از شکلات رژیمی خود را نیز با آن ترکیب کنید. این یک روش عالی برای جا دادن شکلات رژیمی در برنامه غذایی‌تان است، چرا که به این طریق علاوه بر اینکه از فواید شکلات رژیمی خود بهره‌مند می‌شوید یک اسموتی بسیار لذیذ و ترکیب شده با طعم شکلات خواهید اشت.

 

2 نکته ضروری که هنگام خرید شکلات رژیمی باید به آن‌ها توجه کنید.

 

1. وجود مواد آلرژی‌‍زا

شکلات تلخ همواره یک گزینه غذایی مناسب برای همه نیست و می‌تواند برای افرادی که دارای آلرژی یا حساسیت خاص هستند خطرآفرین باشد. شکلات رژیمی حاوی کافئین و ماده‌ای به نام تئوبرومین است. در نتیجه افرادی که به این مواد حساس هستند امکان دارد که دچار بی‌خوابی، عصبانیت و یا مشکلات گوارشی شوند. همچنین شکلات رژیمی امکان دارد که گلوتن یا مواد دیگری نیز داشته باشد که می‌توانند برای برخی افراد حساسیت‌زا باشند. درنتیجه اگر با مشکلاتی از این قبیل دست و پنجه نرم می‌کنید، حتما هنگام خرید شکلات رژیمی برچسب و بسته‌بندی آن را چک کنید.

 

2. محتوای شکر

برخی شکلات‌های رژیمی به خصوص شکلات‌های تلخ با درصد پایین‌تر دارای مقداری قابل توجهی شکر هستند و در صورتی که زیاد مصرف شود باعث پدید آمدن مشکلات مختلف برای سلامتی از جمله افزایش وزن، مشکلات قلبی و دیابت خواهد شد. در نتیجه هنگام خرید شکلات رژیمی سعی کنید شکلاتی را انتخاب کنید که تا حد امکان شکر کمتری داشته باشد.

 

3 مورد از برندهای تولید کننده شکلات رژیمی

شکلات‌های رژیمی متفاوتی با کیفیت‌های مختلف توسط انواع برندها در سراسر جهان تولید می‌شوند. در ادامه چند نمونه از بهترین شکلات‌های رژیمی را برای شما گرد هم آورده‌ایم.

 

1. شکلات‌های لی لی Lily's Variety Chocolate

 

1. شکلات‌های لی لی Lily's Variety Chocolate
 

این شکلات یکی از طبیعی‌ترین و اورگانیک‌ترین شکلات‌هایی است که می‌توانید تهیه کنید، چرا که حتی برای شیرین کرد آن از شکرهای سنتی استفاده می‌شود اما طعم شکلاتی آن به هیچ عنوان عوض نشده است. این شکر سنتی یک شیرین کننده طبیعی است که اصلا کالری نداشته و قند خون را افزایش نمی‌دهد.

 

 ChocZero Chocolate Peanut Butter Cups

 

2. شکلات کره بادام زمینی چاک زیرو ChocZero Chocolate Peanut Butter Cups

در این شکلات تمام چیزهایی را که از یک شکلات رژیمی و در عین حال خوشمزه انتظار دارید خواهید یافت. ماده شیرین کننده‌ طبیعی که در این شکلات استفاده شده، از میوه مانک استخراج می‌شود.

 

100% ALTER ECO Dark Chocolate Bars

 

3. شکلات تلخ آلتر اکو صد درصد 100% ALTER ECO Dark Chocolate Bars

اجازه ندهید 100 درصد بودن کاکائو موجود در این شکلات شما را بترساند، چرا که شکلاتی بسیار نرم و لذیذ می‌باشد. این شکلات رژیمی قطعا یک شکلات ایده‌آل برای عاشقان طعم عمیق کاکائو است.

 

نتیجه‌گیری

همانطور که اشاره کردیم شکلات رژیمی خوراکی‌ای است که میزان شکر موجود در آن خیلی کم بوده و یا اینکه اصلا شکر ندارد. برای شیرین کردن شکلات‌های رژیمی و نیز مطلوب کردن طعم آن‌ها برای افرادی که می‌خواهند شکلات رژیمی تلخ را داخل رژیم‌ لاغری خود جای دهند از شیرین کننده‌ها استفاده می‌شود. شکلات رژیمی با تاثیرات متابولیسمی که روی بدن دارد به مرور باعث کاهش وزن شما خواهد شد و همچنین یک خوراکی بسیار مفید و غنی از مواد مغذی است و از این رو استفاده از شکلات رژیمی جزو روش‌های لاغری با شکلات محسوب می‌شود. اگر شما نیز می‌خواهید شکلات رژیمی را در برنامه غذایی‌تان جای دهید و قصد خرید شکلات رژیمی دارید می‌توانید با مراجعه به سایت بسیط-کالا (شعبه آنلاین بسیط) شکلات مورد نظر خود را انتخاب و خرید کنید.


تاریخ: 16:24 - 1403/01/08 | دفعات بازدید: 153

نظرات


برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

loading بسیط کالا(شعبه آنلاین بسیط)