خرید لوازم کافه
0
.
روش تهیه قهوه ترک حرفه‌ای در خانه + نکات و ویدیو

دم‌آوری قهوه ترک با استفاده از وسیله‌ای به نام جذوه انجام می‌گیرد و در تهیه آن باید نکاتی را رعایت کنید تا در نهایت یک نوشیدنی غلیظ و با فوم زیاد داشته باشید. برای انجام این کار و درست کردن یک قهوه ترک لذیذ و دلچسب باید با بهترین روش تهیه قهوه ترک آشنا شوید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. شاید خرید قهوه ترک باکیفیت یکی از دغدغه‌های شما نیز باشد که برای این کار می‌توانید به بسیط مراجعه و بهترین قهوه ترک را برای خود مهیا کنید. 

در ادامه به مطالب زیر خواهیم پرداخت:

 

 بهترین روش و دم‌افزار برای دم کردن قهوه ترک در خانه چیست؟
 دانه‌های قهوه ترک
 مراحل بهترین روش دم کردن قهوه ترک
 قهوه ترک را چگونه سرو کنیم؟
 چگونه بفهمیم قهوه ترک خود را به درستی دم کرده‌ایم؟
 نکاتی برای افزایش فوم قهوه ترک
 فواید دم کردن و نوشیدن قهوه ترک در خانه

 

بهترین روش و دم‌افزار برای دم کردن قهوه ترک در خانه چیست؟

روش‌های متفاوتی برای تهیه قهوه ترک وجود دارد که می‌توانید در مقاله انواع روش‌های دم کردن قهوه ترک مطالعه کنید، اما اگر به دنبال بهترین و آسان‌ترین راه درست کردن قهوه ترک در خانه هستید، پیشنهاد ما به شما روش کلاسیک آن یعنی استفاده از یک جذوه و شعله اجاق گاز است. برای این کار لازم است که یک جذوه باکیفیت تهیه کنید و بعد از ریختن مقدار کافی از مواد اولیه داخل آن، جذوه را روی شعله کم قرار دهید. البته نکات زیادی وجود دارد که برای درست کردن یک قهوه ترک بی عیب و نقص با فوم زیاد باید رعایت کنید که در ادامه به تمام جزئیات این پروسه اشاره می‌کنیم.
 

 

دانه‌های قهوه ترک

برخلاف تصورات بسیاری از افراد دانه‌های این قهوه در ترکیه رشد نمی‌کنند و قهوه ترک در واقع نوعی روش دم آوری قهوه است که با جذوه انجام می‌گیرد و نشات گرفته از فرهنگ عثمانی‌ها است. این دانه‌ها از مناطق دیگر کشت قهوه در جهان و غالبا از منطقه برزیل وارد می‌شوند. در واقع می‌توان هر نوع دان قهوه‌ای را آسیاب کرده و با استفاده از آن قهوه ترک دم کرد اما قهوه ترک کلاسیکی که طعم آن برای بسیاری از افراد آشنا است از دم آوری دانه‌های قهوه برزیل به دست می‌آید. مهم‌ترین مرحله و نکته در تولید قهوه ترک درجه آسیاب آن است. درجه آسیاب قهوه ترک بسیار ریز است و دانه‌های قهوه باید به قدری آسیاب شوند که به حالت آرد درآیند. در این صورت عصاره‌گیری قهوه حین دم‌آوری قهوه ترک به خوبی انجام شده و قهوه‌ای که دم می‌کنید بسیار لذیذ خواهد بود. در ادامه مراحل نحوه دم قهوه ترک لذیذ را برای شما ارائه کرده‌‎ایم.

مجموعه بسیط در کنار قهوه ترک طیف گسترده‌ای از انواع قهوه فوری را برای شما گرد هم آورده تا بتوانید با توجه به ذائقه و سلیقه شخصی خود قهوه فوری مورد نیازتان را انتخاب و خریداری کنید. اگر شما هم جزو طرفداران این نوشیدنی لذیذ و پرانرژی هستید، می‌توانید برای خرید قهوه فوری همین حالا به وبسایت بسیط مراجعه و سفارش خود را ثبت کنید.

 

مراحل بهترین روش دم کردن قهوه ترک

 

1. به ازای هر فنجان 2 قاشق چایی‌خوری قهوه ترک داخل جذوه بریزید.

 

1. قهوه ترک را به مقدار کافی داخل جذوه بریزید.قهوه ترک را به مقدار کافی داخل جذوه بریزید

در بهترین روش دم قهوه ترک مقدار پودر قهوه لازم به ازای هر فنجان قهوه ترک، 2 قاشق چایی خوری پر است اما شما می‌توانید مطابق سلیقه خود مقدار آن را تغییر دهید تا قهوه ترکی غلیظ و یا رقیق‌تر داشته باشید. توجه کنید که کیفیت و تازگی پودر قهوه‌ای که استفاده می‌کنید تاثیر زیادی در نتیجه نهایی خواهد داشت و استفاده از پودر قهوه‌ای که مدت‌های طولانی از آسیاب آن گذشته و در یک ظرف در باز نگهداری شده است، درست کردن یک قهوه ترک بی‌نظیر را غیرممکن می‌کند.

 

2. برای تهیه قهوه ترک ساده، کم شیرین و شیرین به ترتیب 0، 1 و 2 قاشق چایی‌خوری شکر بریزید

 

 مقدار شکر مورد نیاز خود را انتخاب کرده و در جذوه بریزید.اضافه کردن شکر به مقدار دلخواه

به طور کلی قهوه ترک دارای 3 طعم اصلی است که شامل قهوه ترک ساده، قهوه ترک کم شیرین و قهوه ترک شیرین است که میزان شکر لازم برای هر کدام به ازای یک فنجان قهوه 0، 1 و 2 قاشق چایی خوری است. در نتیجه هرکس می‌تواند قهوه ترک را مطابق با ذائقه خود دم کند.

همچنین اگر برای جمعی از افراد قهوه ترک دم می‌کنید که هر کدام قهوه ترک با طعم‌های متفاوت درخواست کرده‌اند، بهتر است از طعم ساده شروع کرده و تا قهوه ترک شیرین هر طعم را جداگانه درست کنید و اگر می‌خواهید برای همه این‌ها از یک جذوه مشترک استفاده کنید بعد از هر بار درست کردن قهوه، جذوه را با آب بشویید.

 

3. حالا یک فنجان آب به جذوه اضافه کنید.

 

آب را به مقدار کافی به جذوه اضافه کنیداضافه کردن آب به مقدار کافی

بعد از ریختن مقدار کافی شکر در جذوه، حالا نوبت تنظیم کردن مقدار آب مورد نیاز است. شما باید به ازای هر نفر، یک فنجان کامل پر از آب استفاده کنید. بهتر است فنجانی که برای ریختن آب استفاده می‌کنید همان فنجانی باشد که از آن برای سرو قهوه خود استفاده می‌کنید. در این مرحله 2 فاکتور مهم در کیفیت قهوه ترک شما تاثیر زیادی خواهد داشت که این دو فاکتور شامل کیفیت آب و دمای آن هستند.

● کیفیت آب: اگر یک قهوه ترک با فوم زیاد می‌خواهید باید از آبی استفاده کنید که کمترین میزان کلر را دارد. اگر کلر آبی که استفاده می‌کنید زیاد باشد (به طور مثال آب چشمه کلر زیادی دارد)، کف قهوه شما چندان مطلوب نخواهد بود. 

● دمای آب: فاکتور دیگری که در کیفیت قهوه شما تاثیر زیادی دارد دمای آب است و تنها نکته این است که باید از آب سرد استفاده کنید. اگر از آب آشامیدنی که در یخچال دارید استفاده کنید، تفاوت بزرگی را که در بهتر شدن کف قهوه ترک ایجاد می‌کند مشاهده خواهید کرد.

 

مقدار قهوه

مقدار آب

مقدار شکر

طعم قهوه ترک

2 قاشق چایی خوری

1 فنجان

-

ساده

1 قاشق چایی خوری

کم شیرین

2 قاشق چایی خوری

شیرین

خلاصه‌ای از مواد اولیه مورد نیاز برای دم کردن قهوه ترک

 

4. مواد داخل جذوه را به خوبی هم بزنید.

 

همه مواد را به خوبی هم بزنید.همه مواد را به خوبی هم بزنید

بعد از اینکه همه مواد گفته شده را به ترتیب داخل جذوه ریختید، باید همه مواد را تا وقتی شکر و قهوه کاملا در آب حل شوند هم بزنید. این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که در ادامه پروسه و زمانی که جذوه روی حرارت است اصلا نباید اقدام به هم زدن آن کنید. زیرا در غیر این صورت کف یا فومی که روی آن تشکیل می‌شود ناپدید خواهد شد که این مورد جلوه زیبایی سرو قهوه ترک را از بین برده و نیز طعمی که در اولین جرعه از قهوه ترک حس می‌کنید چندان مطلوب نخواهد بود.

 

5. جذوه را روی اجاق گاز قرار دهید.

این مرحله بیش‌ترین تاثیر را روی طعم قهوه ترک شما دارد. بزرگترین راز در طرز تهیه یک قهوه ترک بی‌نظیر استفاده از شعله کم است. به این طریق قهوه به آرامی دم کشیده و نوت‌های طعمی خود را تماما در آب رها می‌کند. اگر حرارت شعله زیاد باشد آب به زودی جوشیده و فرآیند عصاره‌گیری به خوبی انجام نمی‌شود. در نتیجه طعم عمیق قهوه ترک را به خوبی احساس نخواهید کرد.

 

6. به محض تشکیل حباب در کناره‌ها جذوه را از روی گاز برداشته و فوم آن را در فنجان‌ها بریزید.

 

قهوه ترک را چه زمانی از روی اجاق برداریم؟قهوه ترک را چه زمانی از روی اجاق برداریم؟

زمانی که تشکیل حباب‌های اولیه را در کنار جذوه مشاهده کردید و قهوه شروع به حرکت کردن به سمت بالا کرد، جذوه را از روی اجاق بردارید. اگر فقط چند ثانیه دیر کنید فوم قهوه شما از بین خواهد رفت. اگر آن را زودتر بردارید قهوه ترک شما به خوبی دم نخواهد کشید و اگر دیرتر از روی اجاق بردارید قهوه می‌سوزد. در این مرحله هنوز نباید قهوه را داخل فنجان‌ها بریزید، بلکه با استفاده از یک قاشق چایی خوری تنها فوم آن را به طور مساوی داخل فنجان‌ها ریخته و تقسیم کنید.

 

7. جذوه را مجدد روی گاز گذاشته و به محض تشکیل فوم ثانویه آن را بردارید.

جذوه را مجدد روی حرارت قرار دهید. بعد از چند ثانیه خواهید دید که قهوه مجددا شروع به حرکت به سمت بالا می‌کند و درست در همین لحظه جذوه را از روی اجاق بردارید. برای اینکه فوم قهوه به طور یکسان بین فنجان‌ها پخش شود، در ابتدا همه فنجان‌ها را تا نصف پر کرده و بعد از آن باقی قهوه را داخل فنجان‌ها ریخته و آن‌ها را پر کنید. به عنوان نکته آخر باید بگوییم که قهوه را از ارتفاع کم داخل فنجان‌ها بریزید تا فوم آن حفظ شود.

 

قهوه ترک را چگونه سرو کنیم؟

قهوه ترک را چگونه سرو کنیم؟سرو قهوه ترک

همواره در کنار فنجان قهوه ترک یک لیوان آب نیز قرار داده می‌شود که این نه تنها جزو سنت‌های دیرینه ترک‌ها است بلکه جنبه سلامتی نیز دارد. باید در ابتدا قبل از قهوه آب بنوشید تا طعم دهان شما خنثی شود و بعد از آن هنگام نوشیدن قهوه ترک نوت‌های طعمی آن را بهتر حس خواهید کرد. همچنین نوشیدن آب بعد از اتمام قهوه محیط دهان شما را تمیز کرده و مانع رنگ گرفتن دندان‌ها می‌شود و نیز از خراب شدن آن‌ها به واسطه شکر موجود در قهوه جلوگیری می‌کند.

خوراکی‌هایی که می‌توانید در کنار قهوه ترک سرو کنید شامل کوکی‌های نرم و لذیذ و نیز شکلات تلخ هستند. این دو خوراکی هارمونی طعم بی‌نظیری را با قهوه ترک ایجاد کرده و درواقع طعم قهوه ترک را تکمیل می‌کنند. اما توجه کنید که شکلات را نزدیک فنجان قرار ندهید، چرا که در این صورت حرارت قهوه، شکلات را ذوب خواهد کرد.

 

چگونه بفهمیم قهوه ترک خود را به درستی دم کرده‌ایم؟

1. یک فنجان قهوه ترک بی‌عیب و نقص در نگاه اول دارای یک فوم ضخیم و زیبا است.

2. قهوه ترک باید از غلظت مطلوبی برخوردار باشد و بیش از حد رقیق نباشد. این در صورتی اتفاق می‌افتد که مقدار پودر قهوه‌ای که استفاده می‌کنید کم باشد و یا شعله گازتان بسیار بالا بوده و قهوه شما به خوبی دم نکشد.

3. همچنین قهوه ترکی که به خوبی درست شده از بو و عطر اصیل برخوردار بوده و کاملا می‌توانید نوت‌های طعمی عمیق آن را حس کنید.

مجموعه بسیط یکی از بزرگترین و معتبرترین فروشگاه‌های قهوه است. ما در بسیط انواع دان قهوه را بدون واسطه و به طور مستقیم از تولیدکننده با بالاترین کیفیت وارد کرده و طیف گسترده‌ای از آن‌ها را به صورت کیلویی و فله برای مشتریان عزیز عرضه می‌کنیم. شما نیز می‌توانید برای خرید قهوه عمده از طریق وبسایت بسیط سفارش خود را ثبت کنید.

 

نکاتی برای افزایش فوم قهوه ترک

نکاتی برای افزایش فوم قهوه ترک

افزایش فوم قهوه ترک

1. بهترین نوع جذوه برای دم کردن قهوه ترک جذوه مسی است که باعث نتیجه بهتر می‌شود.

2. استفاده از قهوه ترک تازه از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که قهوه‌ای که برای مدتی باقی مانده فوم کمتری تولید می‌کند.

3. به مقدار مواد اولیه‌ای که استفاده می‌کنید توجه کنید. اگر مقدار قهوه‌ای که استفاده می‌کنید کمتر از میزان مورد نیاز باشد قهوه شما کمتر کف خواهد کرد.

4. برای داشتن قهوه ترک با فوم زیاد بهتر است از آب سرد استفاده کنید. اگر در دم کردن قهوه ترک از آب گرم استفاده کنید، قهوه ترکی که به دست می‌آید همچنان لذیذ خواهد بود.

5. هنگام دم قهوه ترک شعله را کاملا کم کنید و اجازه دهید به آرامی دم بکشد.

6. قهوه ترک خود را از فروشگاهی مطمئن خریداری کنید و از صحت روش و میزان آسیاب آن اطمینان حاصل کنید.

 

فواید دم کردن و نوشیدن قهوه ترک در خانه

فواید دم کردن و نوشیدن قهوه ترک در خانه

دم کردن و نوشیدن قهوه ترک در خانه

1. اگر تصمیم به دم کردن قهوه ترک در خانه داشته باشید باید پودر قهوه را از فروشگاه‌ها خریداری کرده و یا می‌توانید دان قهوه را تهیه و در خانه با استفاده از دستگاه آسیاب پودر کنید. در این صورت شما به راحتی می‌توانید پودر یا دان قهوه‌ای که خریداری می‌کنید را مشاهده کرده و از اینکه قهوه شما کیفیت بالا و عطر و طعم خوبی دارد اطمینان حاصل کنید. چرا که همانطور که می‌دانید مرغوب بودن مواد اولیه شما در طعم قهوه‌ ترکی که دم می‌کنید بسیار تاثیرگذار است.

2. قهوه ترک خواص زیادی داشته و نوشیدن مداوم آن فواید زیادی برای سلامتی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به محتوای بالای آنتی‌اکسیدان قهوه ترک، افزایش متابولیسم و چربی سوزی، بهبود سلامت مغز و قلب، کاهش ریسک دیابت، حفاظت از کبد و… اشاره کرد. در نتیجه اگر سعی کنید قهوه ترک خود را در خانه دم کرده و به این طریق آن را در روتین غذایی خود جای دهید، می‌توانید از فواید آن برای سلامتی بدنتان برخوردار شوید.

3. با آشنایی با طرز تهیه قهوه ترک و نحوه دم آن در خانه هر فنجان قهوه‌ای که می‌نوشید بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. چرا که در این صورت شما پودر قهوه مورد نیازتان را در حجم زیاد از فروشگاه‌ها تهیه کرده و می‌توانید به راحتی قهوه ترک خود را در خانه و با هزینه بسیار کمتر دم کنید.

4. با داشتن قهوه ترک در خانه دیگر نیازی نیست هر بار که هوس نوشیدن قهوه ترک می‌کنید به کافه بروید. اگر مواد اولیه و تجهیزات لازم برای دم کردن قهوه ترک در خانه را داشته باشید، شما در هر زمانی که بخواهید می‌توانید به راحتی برای خود و عزیزانتان قهوه‌ای لذیذ دم کرده و از طعم بی‌نظیر آن لذت ببرید.

 

نتیجه‌گیری

قهوه ترک یکی از نوشیدنی‌های اصیل است که مخصوص عثمانی‌ها بوده و بعد از آن دوران نیز محبوبیت زیادی در سراسر جهان پیدا کرد. نحوه دم قهوه ترک آن نکات بسیار زیاد و ریزی دارد که می‌تواند در طعم آن بسیار تاثیرگذار باشد. ما در این مقاله بهترین روش دم قهوه ترک را برای شما ارائه کردیم و نیز به کوچکترین نکات آن اشاره کردیم تا بتوانید با دنبال کردن این دستورالعمل یک قهوه ترک لذیذ و بی‌نظیر درست کنید اما کیفیت قهوه ترکی که تهیه می‌کنید از اهمیت بالایی برخوردار است. مجموعه بسیط یکی از بزرگترین و معتبرترین واردکننده‌های انواع دان قهوه ترک از نقاط مختلف جهان است که هرکدام رایحه و طعم خاص خود را دارند. شما نیز می‌توانید برای خرید قهوه ترک به شعبه حضوری بسیط واقع در ارومیه مراجعه و یا از طریق وبسایت بسیط سفارشات خود را ثبت کنید.


تاریخ: 12:40 - 1403/02/05 | دفعات بازدید: 711

نظرات


برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

loading بسیط کالا(شعبه آنلاین بسیط)