0
.
بهترین قهوه جهان چیست | چگونه بهترین قهوه را برای خود آماده کنیم؟

بهترین قهوه جهان چیست+چگونه بهترین قهوه را برای خود آماده کنیم؟ اگر شما هم بدون نوشیدن یک فنجان قهوه ی همیشگی خود قادر به انجام کارهای روزمره نیستید، شاید برایتان سوال شده باشد که بهترین قهوه دنیا چگونه تهیه می شود یا حتی گرانترین قهوه دنیا کدام است؟! ابتدا باید به این نکته توجه کنید که یک قهوه عالی، صرفا مخصوص یک برند خاص با قیمتی نجومی نیست. بلکه بهترین قهوه دنیا، قهوه ای است که متناسب با سلیقه و طعم دلخواه شما آماده شده و تجربه ای دلنشین برایتان به ارمغان می آورد. تمامی دانه های مرغوب قهوه در جهان، با دم آوری مناسب و یا شاید افزودن یا حذف شیر و شکر می تواند بهترین قهوه برای شما باشند. همراهان عزیز توصیه می کنیم برای خرید قهوه و انواع کافی میکس همین حالا سفارشات خود را ثبت کنید. 
حال این سوال پیش می آید که برای تهیه بهترین قهوه، چه معیار هایی را باید مد نظر بگیریم؟ بهترین دانه قهوه برای هر سلیقه چیست؟ و در کدام مناطق دنیا پرورش می یابند؟ چگونه بهترین قهوه را از دانه های عربیکا و روبوستا تهیه کنیم و هر‌کدام چه خاصیتی دارند؟ برای درک بهتر این موضوع ابتدا بهتر است مطالعه ای کلی درباره این دانه سحرآمیز داشته باشیم و سپس به بررسی ویژگی های هرکدام از نژادهای قهوه بپردازیم و بعد از آشنایی با انواع روش های فرآوری قهوه و عطر و طعم هر کدام از آنها با راهنمای گام به گام این مقاله، بهترین قهوه دنیا را پیدا کنیم.

مقدمه ای بر تاریخچه و آمار مصرف جهانی قهوه

 

تاریخچه قهوه

تاریخچه قهوه

اثر«چای آبی»، اولین کافی شاپ در شهر وین اتریش، تاسیس شده در سال 1868، صاحب کافه لباسی ترکیه‌ای برای نمایش اصالت قهوه اش بر تن دارد.

 

روایات مختلفی درباره شیوه کشف این دانه سحرآمیز وجود دارد اما در معروف ترین آنها ذکر شده که چوپانی به نام کالدی (Kaldi) در قرن 11 میلادی، واقع در فلات اتیوپی، متوجه می شود بزهایش با مصرف دانه ی بخصوصی انرژی زیادی می گیرند و شبها بیدار مانده و سر و صدا می کنند.
او پس از در جریان گذاشتن این موضوع با صومعه روستا پی می برد که با دم کردن این دانه های سحرآمیز و نوشیدن آن، انرژی زیادی می گیرد به طوری که خود او نیز شبها خوابش نمی برد!
این دانه بعدها به عربستان راه یافته و در آنجا قهوة البونون (به معنای عصاره دانه ها) نام گرفت و سپس در ترکیه به قهوه (kahve) خلاصه شد و در آلمان کنونی kaffee نام گرفت تا اینکه امروزه به همان coffee (قهوه) خودمان تبدیل شده است و محبوبیت آن به سرعت در سرتاسر دنیا گسترش یافت.

 

آمار مصرف جهانی قهوه

 

آمار مصرف جهانی قهوه

 

محبوبیت این دانه رازآلود و دلپذیر به قدری زیاد است که به عنوان کالای برتر جهان و سومین نوشیدنی محبوب مردم دنیا شناخته شده و سالانه چیزی حدود 167 میلیون کیسه ی 60 کیلوگرمی از آن کشت و جمع آوری می شود! همچنین گزارش شده که در سال 2020، 1.2 میلیون تُن قهوه در سرتاسر دنیا به فروش رسیده و پیش بینی می شود تا سال 2025، 21% قهوه ی تولیدی در جهان برای مصارف غیر خانگی و تجاری به فروش برسد.

 

انواع قهوه و ویژگی های منحصر بفرد آنها

 

انواع قهوه وویژگیهای منحصر بفرد آنها

 

به طور کلی پس از افزایش خرید و فروش قهوه و گسترش تجارت آن به نقاط مختلف دنیا، قهوه به 18 نژاد مختلف با مختصات آب‌ و هوایی گوناگون طبقه بندی شد که از این بین 4 نژاد عربیکا (ARABICA)، روبوستا (ROBUSTA)، اکسلسا (EXCELSA) و لیبریکا (LIBERICA) به ترتیب معروفترین آنها می باشد.

قهوه عربیکا

بیشترین میزان تولید و مصرف قهوه (حدود 60% مقدار مصرف قهوه کل جهان) را در جهان به خود اختصاص می دهد و مقدار کافئین آن حدود 0.33 برابر دانه های روبوستا می باشد. تلخی کمتر و طعم ملایمتری که این دانه نسبت به روبوستا دارد، باعث شده که در چند سال اخیر محبوبیتی بیش از رقیب خود یعنی روبوستا داشته باشد. این نوع از دانه قهوه ریشه در ارتفاعات جنوب غربی اتیوپی داشته اما بیشتر در کوه های یمن در شبه جزیره عربستان رشد می کند. برای مطالعه بیشتر در مورد شیرینی قهوه پیشنهاد می کنیم مقاله علت شیرینی قهوه را در همین وبسایت مطالعه کنید.

قهوه روبوستا

قهوه روبوستا از دانه گیاه کانفورا، بومی اتیوپی بدست آمده و با اختلاف، بیشترین مقدار کافئین را داراست و احتمال آفت زدگی آن حدود صفر است. مقدار کافئین این نوع قهوه 3 برابر کافئین عربیکا است و به دلیل آسان بودن شرایط کشت، بیشترین محبوبیت را در بین کشاورزان قهوه دارد به طوری که حدود 40% قهوه ی تولید شده در جهان از این نژاد می باشد.

 

انواع دان قهوه

 

قهوه اکسلسا

قهوه اکسلسا در ابتدا به عنوان نوعی از دانه های عربیکا شناخته شده بود اما در سال 1948میلادی، در جنوب شرقی آسیا به عنوان نژادی متمایز از عربیکا به رسمیت شناخته شد. این نوع قهوه به دلیل ویژگی های بخصوصی که دارد، از قبیل اندازه درشت دانه ها و سخت بودن شرایط کشت و مراقبت، میزان کافئین و اسیدیته کمتر آن، همچنین بخاطر طعم نسبتا شیرین گرانترین قیمت را بین چهار نژاد اصلی دارد.

قهوه لیبریکا

بومی غرب آفریقا و آفریقای مرکزی، با رایحه ای گُلی و طعم میوه ای و اندکی دودی، بلندترین و بزرگترین نوع دانه ها را دارا می باشد. شکل خارق العاده ی این نوع دانه است که آنرا از بقیه دانه ها متمایز کرده، به طوریکه نیمه ی راست آن از نیمه چپ اندکی بلندتر است و به آن ظاهری قلاب مانند می دهد.

 

نحوه تهیه بهترین قهوه روبوستا و عربیکا

 

نحوه تهیه بهترین قهوه عربیکا و روبوستا
 

با توجه به توضیحات داده شده درباره ویژگی های دانه های روبوستا و عربیکا، بهترین روش دم کردن این دانه ها استفاده از دستگاه فرنچ پرس می باشد. (برای اطلاعات بیشتر به مقاله طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس مراجعه کنید) زیرا که در این روش قهوه با بیشترین مقدار کافئین موجود در دانه هایش دم می شود و عطر و طعم واقعی و دودی- آجیلی خود را حفظ می کنند. 
حال که صحبت از کافئین شد بد نیست بدانید میزان کافئین موجود در یک لیوان روبوستا چیزی برابر 256 میلی گرم می باشد که در مقایسه با سایر نوشیدنی های انرژی زای معروف، مانند نوشیدنی مانستر (Monster Energy Drink) یا کافی میکس سه شات استارباکس (Starbucks triple shot)، مقداری بسیار زیادی می باشد! چیزی حدود 1.6 برابر کافئین بیشتر!!

 

بهترین نوع قهوه متناسب با سلیقه خودمان را چگونه انتخاب کنیم؟

حال با توجه به توضیحاتی که دادیم و اینکه بهترین نوع قهوه برای هر سلیقه ای می تواند متفاوت باشد برای انتخاب بهترین قهوه برای خودتان بهتر است بر اساس یک سری معیارها پیش برویم که در ادامه به موارد مهم این موضوع می پردازیم.

 

نوع دان قهوه

ابتدا بد نیست بدانید انواع قهوه به طور کلی بر اساس دو مورد طبقه بندی می شوند؛ نوع دان قهوه و روش دم آوری. انواع دان قهوه به سه دسته تقسیم می شود که هرکدام روی عطر و طعم، ته مزه و طعم پایانی تاثیر بسزایی دارد. این سه دسته عبارتند از:

 

قهوه تک خاستگاه (single origin coffee)

به دانه هایی گفته می شود که از یک منطقه خاص با ویژگی های منحصربفرد جغرافیایی آن محل تهیه می شوند، مانند قهوه ی ترک، که با دانه های عربیکا که فقط در جنوب خاورمیانه رشد می کنند تهیه می شود و اثری از چند نژادی در این نوشیدنی دیده نمی شود. این نوع دانه ها، به نوشیدنی طعمی مشخص و تک مزه می دهد که برای افرادی که به دنبال امتحان قهوه از یک نژاد بخصوص می باشند، بسیار مناسب است.

 

قهوه کامرشیال یا ترکیبی (commercial coffee)

این دان قهوه متشکل از چند دانه تک خاستگاه می باشد که طعمی معین و ثابت داشته و ته مزه پایه و تلخ آن مشخصه ای است که دان کامرشیال را از بقیه متمایز کرده است. این طعم تلخ با ته مزه های آجیلی، کاکائویی و شکلاتی، فندقی و آرومای گیاهی همراه می شود و برای افرادی که به دنبال یک قهوه کلاسیک می گردند، بهترین گزینه است. برای مطالعه بیشتر در مورد علت تلخی قهوه می توانید مقاله ای با همین عنوان را در وبلاگ بسیط کالا مطالعه کنید.

 

قهوه اسپشیالیتی (speciality coffee)

این نوع دان قهوه بسیار متنوع در طعم در عین حال بسیار کمیاب می باشد، چرا که در شرایطی ویژه و به مقداری محدود تولید می شود. طعم های این دانه می تواند مرکباتی، میوه ای، شیرین (مانند نیشکر) و گُلی باشد.

 

روش دم آوری

 

روش دم آوری انواع قهوه

 

دم آوری قهوه نیز تاثیر بسزایی در میزان بادی، غلظت و مقدار اثرگذاری کافئین دارد. روش های دم آوری هم به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که به شرح زیر می باشند:

 

پور اور(pour over)

در روش تحت فشار که با دستگاه فرنچ پرس و پور اور که با کمکس انجام می شود، عصاره قهوه با فشار و آب داغ خارج شده و مقدار کافئین آن بیشتر است. این روش دم برای افرادی که یک قهوه رقیق و سبک و روشن، با کافئین زیاد می خواهند گزینه مناسبی می باشد.

 

روش دمی

در این روش، قهوه با مقداری آب و شکر ترکیب شده و روی حرارت قرار داده می شود تا به مرحله جوش رسیده و آماده سرو باشد. این روش طعم اصلی قهوه را تغییر نداده و به قهوه بادی نسبتا غلیظ و کرمای زیاد می دهد. مثل قهوه ترک، که برای افرادی که به دنبال امتحان یک طعم غلیظ و قوی هستند بهترین انتخاب است.

 

تحت فشار

در این روش دان قهوه درون دستگاه اسپرسو ساز قرار می گیرد و با عبور آب داغ از پودر قهوه، نوشیدنی غلیظ با بادی قوی و کرمای زیاد تهیه می شود که بیس نوشیدنی هایی از قبیل لاته، کاپوچینو و... می باشد و مورد علاقه باریستاها است! اگر به دنبال نوشیدنی با شیر یا خامه و غلیظ هستید، امتحان اسپرسو را از دست ندهید!

 

بهترین قهوه های موجود در ایران و طرز تهیه آنها

 

 

 

با تولید روزافزون این دانه سحرآمیز بیشمار برند قهوه بوجود آمدند که مسلما تاکنون نام این برندها حداقل یکبار به گوشمان خورده است که معروفترین آنها شامل برندهای استارباکس (STARBUCKS)، نسکافه (NESCAFE)، لاواتزا (lavAzza)، ایلی (illy)، جاکوبز(JACOBS)، کوپی (KOPI)، بون مانو (bonmano)، بوربون (Bourbon)، کافه نوآر (Cafe Noir) و بسیاری برند دیگر می باشند. در کنار این برند ها، دانه های طبیعی و اصیل قهوه دمی، ترک، عربیکا و روبوستا را هلدینگ غذایی بسیط Basit از بهترین مزارع سراسر دنیا گردآوری و به بازار عرضه می کند. این هلدینگ، با بیش از 30 سال سابقه در تهیه و رُست انواع قهوه های مرغوب جهان و همچنین با دارا بودن فروشگاه حضوری و شعبه آنلاین بسیط کالا در پلتفرم اینترنتی وظیفه ارسال و عرضه سفارش های تمامی محصولات مجموعه بسیط به سراسر ایران را دارد. شما می توانید برای سفارش دانه های خالص قهوه های مرغوب به بخش قهوه های بسیط و برای تهیه قهوه با ترکیب شخصی و مطابق سلیقه خودتان به وبسایت بسیط کالا (شعبه آنلاین بسیط) و یا شعبه مرکزی بسیط در ارومیه مراجعه کنید.

 

طرز تهیه بهترین قهوه از مرغوب ترین قهوه های بازار

 

طرز تهیه بهترین قهوه از مرغوب ترین های بازار

همانطور که در ابتدا هم گفته شد، برای یافتن بهترین قهوه در جهان کافیست دانه مورد نظر خود را با توجه به میزان درجه رُست و روش فرآوری، به شیوه ای مناسب دم کرده و اگر هم مایل بودید مقداری شیر یا شکر به آن اضافه کرده و نوش جان کنید، برای این کار هم بهتر است ابتدا از بهترین قهوه های موجود در ایران یکی را انتخاب و این راهنمای گام به گام را دنبال کنید:

 

1. دانه ی دلخواه خود را انتخاب کنید

ثابت شده که با انتخاب نوع خاصی از قهوه و یا ترکیب نسبی دانه های عربیکا و روبوستا خیلی راحت تر می توانیم به طعم دلخواه خودمان نزدیک شویم و یک قهوه مطابق با سلیقه خودمان بنوشیم و لذت ببریم.

 

2. درجه رست آن را تعیین کنید

برای داشتن قهوه ای با طعم ملایم شیرین و لایت، رست مدیوم ترکیب شده با رست لایت و برای طعمی سنگین، تلخی و دودی رست دارک بهترین گزینه است.

 

3. از روش فرآوری قهوه مورد نظرتان مطلع باشید

پیشنهاد ما به شما در این مورد، فرآوری شسته شده است چرا که انواع دانه های قهوه با این فرآیند سازگاری داشته و در تمام نقاط آب و هوایی امکان پذیر می باشد همچنین به دلیل فرآیند پیچیده ای که دانه ها در این روش طی می کنند، دارای عطر و طعم بهتری می باشند.


4. نوع دم آوری را انتخاب کنید

روش دم آوری مسئله ای است که خیلی از ما اهمیت تاثیر آن روی طعم و عطر قهوه بی خبریم. برای مثال، قهوه ای که به روش اسپرسو دم شده، بادی قوی و غلظت زیادی داشته و برای دانه عربیکا روش مناسب تری است. در حالیکه افرادی که زمان کافی یا تجهیزات لازم برای دم آوری ندارند می توانند از قهوه فوری استفاده کنند برای انتخاب بهترین روش دم آوری قهوه می توانید به مقاله ی روش های دم آوری قهوه مراجعه کنید
قهوه را دم کرده و با سلیقه خودتان شیر و شکر اضافه کرده و نوش جان کنید! به همین راحتی!

 

قهوه گیشا، پرچم دار بهترین قهوه ها

 

قهوه گیشا بهترین قهوه جهان

 

قهوه گِشا (Gesha) که اغلب به آن گیشا (Geisha) یا گیشا پاناما نیز گفته می شود، اولین بار در جنگل گوری گشا (Gori Gesha) واقع در اتیوپی توسط انگلیسی ها کشف شد که در حال حاضر در مناطق بسیاری از جهان از جمله آسیا، آفریقا، و آمریکا پرورش و کشت داده می شود. نام این قهوه از کلمه ای مشابه کلمه کافه (ጋሻ) گرفته شده که مردم بومی اتیوپی آن را به صورت گشا، به معنی دانه قهوه می خواندند.

این دانه قهوه به دلیل طعم خاص و عطر گُلی و طعمی عسلی، شکلاتی یا حتی گاها عطری مشابه چای سیاه و ملایم و دلنشین آن، قیمت بسیار بالایی را به خود اختصاص داده به طوری که هر فنجان از آن بین 75 تا 110 دلار برای شما خرج برمی دارد! این نوع قهوه در اغلب مسابقاتی که باریستاها برای شناخت بهترین قهوه دنیا برگزار می کنند، رتبه اول را آورده و بی شک یکی از پرچمداران این صنعت می باشد.

 

روشی برای کشف بهترین قهوه جهان

 

روشی برای کشف بهترین قهوه جهان

 

حال که صحبت از مسابقات شد، بد نیست بدانید که سالانه در جهان رقابتی سنگین توسط باریستاها برگزار می شود که در آن مربی هایی خبره و حرفه ای، از سراسر نقاط جهان، بهترین نوع قهوه را با بررسی معیار هایی مانند تلخی، غلظت و اندازه بادی، شیر و شکر موجود در کاپ های لایت و عطر پایانی و ماندگاری طعم قهوه، بهترین باریستا و بهترین قهوه سال را برمی گزینند. قهوه ی گشا و انواع لاته با دانه های عربیکا، همانطور که انتظار می رفت اغلب در صدر جدول این مسابقات قرار گرفته و بیشترین رای مثبت را به خود اختصاص می دهند.

 

بهترین نوع قهوه برای کدام کشور است؟

 

با بررسی مختصات جغرافیایی و ویژگی های آب و هوایی نقاط مختلف دنیا، بیشتر قهوه های دنیا حول کمربند قهوه رشد می کنند که از مدار الرأس السرطان تا مدار الرأس الجَدی امتداد یافته و کشور هایی مانند برزیل، ویتنام، کلمبیا، اندونزی و اتیوپی را شامل می شود. بهترین نوع قهوه ها هم از این کمربند نشات می گیرند.

 

آیا kopi luwak گرانترین نوع قهوه است؟

موضوع بحث برانگیز دیگری که درباره بهتر بودن کیفیت یک قهوه وجود دارد، قیمت آن است! حال جالب است بدانید که پرورش دانه قهوه های بسیار گران دنیا، فرق زیادی با قهوه های مرغوب و به صرفه بازار ندارد بلکه علت بالا بودن قیمت، شرایط کشت و مقدار زمانیست که برای استخراج و دم آوری آنها صرف می شود و برخلاف باور اغلب مردم بالاتر بودن قیمت قهوه باعث می شود مدل های غیر اورجینال آنها مقدار فراوانی از تولیدشان را به خود اختصاص بدهند. برای مثال، قهوه kopi luwak، قهوه ای که از مدفوع گربه زباد نخل آسیایی استخراج می شود، به علت کمیاب بودن این گونه جانوری و اهمیت فراوان طبیعی بودن آن بسیار کمیاب و گران می باشد که این موضوع منجر به تقلبی بودن 80% از این نوع قهوه در بازار می شود.برای مطالعه بیشتر می توانید به مقاله گرانترین قهوه دنیا کدام است مراجعه کنید.

 

انواع روش فرآوری قهوه سبز و مرغوب جهان

 

انواع روش های فرآوری قهوه سبز

 

نوع فرآوری دانه خام و سبز قهوه نیز موضوعی مهم در تعیین عطر و طعم پایانی نوشیدنی است که یکی از مواردی است که در تعیین بهترین قهوه نقش بسزایی دارد

 

1. روش شسته شده (washed)

در این روش پوست نازک گیلاس قهوه برداشته شده ولی غشای نرم و میوه ای آن که mucilage (موکیلاژ) نامیده می شود دست نخورده باقی می ماند. در مرحله بعد آن را در آب خیسانده سپس با آب تمیز و خنک شسته می شود. ویژگی این  روش دم آوری، حفظ اسیدیته و شفافیت و وضوح طعم دانه های قهوه است.

 

2. طبیعی (natural method)

گیلاس های قهوه هنگامی که مانند یاقوت سرخ و رسیده می شوند، چیده شده و جلوی آفتاب پهن می شوند تا خشک شده و سپس دم شوند. دم آوری با این روش باعث ایجاد طعمی میوه ای با اسیدیته ی پایین و بادی قوی می شود

 

3. ترکیبی از پالپ دار کردن

طبیعی یا با عسل (pulped, natural or with honey) این روش دم آوری ترکیبی از روش طبیعی و شسته شده می باشد که دانه های تهیه شده با این روش اندکی شیرین تر از دانه های شسته شده بوده و بادی آن نیز اندکی مشابه روش طبیعی، قوی است.

 

سوال های متداول درباره مصرف قهوه

 

گران قیمت ترین قهوه های دنیا کدامند؟

درمورد گران ترین قهوه ی دنیا و علت گران بودن این نوع قهوه توضیحاتی در داخل همین مقاله ارائه دادیم و همچنین مقاله ای مفصل با موضوع گرانترین قهوه دنیا کدام است؟ در همین وبسایت موجود است که می توانید مطالعه کنید.

چگونه اثر قهوه را خنثی کنیم؟

در صورتی که احساس می کنید کافئین زیادی از طریق نوشیدن قهوه به بدنتان وارد کردید، نوشیدن آب فراوان، مصرف شیر یا ویتامین c بهترین و ساده ترین روشها برای خنثی کردن اثر قهوه هستند.

بهترین قهوه ی فوری برای لاغری چیست؟

قهوه روبوستا با توجه به کافئین بالای آن متابولیسم بدن را افزایش می دهد و نوع مرغوب آن به چربی سوزی بیشتر کمک شایانی می کند همچنین درباره بهترین زمان مصرف قهوه برای لاغری می توانید به مقاله دیگر سایت با موضوع بهترین زمان خوردن قهوه برای لاغری چه زمانیست؟ مراجعه کنید

افرادی که نمی توانند قهوه کافئین دار مصرف کنند چکار کنند؟

قهوه های دی کف(decaf)، با حذف کافئین موجود در قهوه بهترین گزینه برای این گروه خاص می باشد.

دلیل لرزش، تپش قلب یا احساس بیقراری بعد از مصرف قهوه چیست؟

اگر احساساتی مشابه سوال ذکر شده بعد از مصرف قهوه در شما ایجاد می شود، کافئین موجود در قهوه شما بیش از اندازه مورد نیازتان بوده و با نوشیدن آب کافی می توانید کافئین اضافی موجود در بدن خود را خنثی کنید.

فواید قهوه برای مردان چیست؟

نوشیدن قهوه در مردان باعث افزایش سطح تستسترون می شود، قدرت باروری را افزایش داده و باعث بهبود سلامت قلب، کاهش استرس و کاهش خطر افسردگی می شود.

فواید قهوه برای زنان چیست؟

تحقیقات نشان داده که مصرف قهوه در زنان نیز باعث کاهش خطر ابتلا به سکته قلبی و به لاغری کمک فراوانی می کند.

 


تاریخ: 16:58 - 1402/05/11 | دفعات بازدید: 261

نظرات


برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

loading بسیط کالا(شعبه آنلاین بسیط)